W czerwcu br. 83 385 osób złożyło wnioski o ochronę międzynarodową w krajach Unii Europejskiej. To 25-procentowy wzrost w porównaniu z czerwcem 2022 roku – informuje Eurostat.

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) podał w piątek, że w czerwcu br. 83 385 osób złożyło wnioski o ochronę międzynarodową w krajach UE. To 25-procentowy wzrost w porównaniu z czerwcem 2022 roku, gdy złożono 66 845 wniosków.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, w czerwcu największą grupę osób ubiegających się o azyl stanowili Syryjczycy – 13,1 tys. Za nimi plasowali się Afgańczycy – 7,7 tys., Wenezuelczycy – 6,9 tys. i Kolumbijczycy – 6,1 tys.

Najwięcej wniosków złożono w Niemczech – 23,1 tys., Hiszpanii – 16 tys., Francji – 12,4 tys. i Włoszech – 10,7 tys.

Unijna agencja Frontex podała we wrześniu, że w tym roku liczba nielegalnych migrantów wykrytych na granicach UE wzrosła o 18 proc., zaś szlakiem przez Morze Śródziemne przybyło ich o 96 proc. więcej. W ocenie agencji, presja migracyjna z Tunezji i Libii może się utrzymać.

Od stycznia do sierpnia 2023 roku wykryto łącznie 232 350 przypadków nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic UE. To o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i najwięcej w takim okresie od roku 2016.

Przeczytaj: Niemcy zawiesiły system dobrowolnego przyjmowania migrantów z Włoch

Zwracaliśmy uwagę, że w ostatnim czasie zaostrza się kryzys migracyjny we Włoszech. Władze włoskich regionów buntują się przeciwko decyzji rządu o utworzeniu w każdym z nich ośrodków ds. repatriacji migrantów.

Liczba migrantów przybyłych do Włoch w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z 2022 r. – podało w sierpniu włoskie MSW.

Wzrost liczby nielegalnych imigrantów widać także na granicy Niemiec z Polską. Minister spraw wewnętrznych Niemiec, Nancy Faeser (SPD) przyznała w piątek, że jest otwarta na możliwość czasowego wprowadzenia kontroli granicznych na granicach z Polską i Czechami.

Zobacz także: “Czas na realpolitik ws. migracji” – niemieckie media o konieczności zaostrzenia polityki migracyjnej

ec.europa.eu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply