Komisja Europejska pracuje nad zapewnieniem Ukrainie około 1,5 miliarda euro wsparcia miesięcznie w przyszłym roku – podał w poniedziałek portal Politico. Medium powołuje się na unijnych urzędników zaznajomionych ze sprawą.

Unia Europejska zobowiązała się w maju do 9 mld euro w ramach tzw. pomocy makrofinansowej dla Ukrainy, ale jedynie 6 mld euro z tej kwoty otrzymało wsparcie krajów UE, zaś do tej pory wypłacono 1 mld euro – przypomina Politico.

„Można rozważyć bardziej strukturalne rozwiązanie dla większego stopnia przewidywalności, a ja ciężko pracuję z [krajami UE], które pozwolą nam stworzyć bardziej ustrukturyzowane, przewidywalne i zautomatyzowane wsparcie przynajmniej na przyszły rok” – oświadczył podczas poniedziałkowej konferencji prasowej komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn. Podkreślił, że do tej pory wsparcie odbywało się „ad hoc”.

Kijów szacuje, że w przyszłym roku deficyt budżetowy wyniesie około 3,5 miliarda dolarów miesięcznie, zaś Stany Zjednoczone zobowiązały się pokrywać 1,5 miliarda dolarów miesięcznie, prosząc sojuszników o zrobienie tego samego.

Zobacz także: Waszyngton zapewnił o dalszym wspieraniu Ukrainy

Komisja dyskutuje z ministrami finansów krajów UE, w jaki sposób można zapewnić opisywane wsparcie. Całkowita liczba, a także wysokość dotacji lub pożyczek są nadal przedmiotem dyskusji – podkreślają unijni urzędnicy.

Propozycje mogą pojawić się już w przyszłym tygodniu lub przed konferencją na temat odbudowy Ukrainy, która odbędzie się 25 października w Berlinie, współorganizowaną przez niemiecką prezydencję G7 i Komisję.

Jak informowaliśmy, doniesienia agencji Bloomberg z początku października wskazywały, że USA są gotowe co miesiąc przeznaczać na Ukrainę 1,5 miliarda dolarów do końca wojny. Stany Zjednoczone miały naciskać na kraje europejskie, aby przeznaczały podobne kwoty.

Zobacz także: Biden obiecał Ukrainie broń przeciwpowietrzną

politico.eu / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz