Po raz pierwszy od przeszło trzech lat inflacja w Polsce znalazła się w celu inflacyjnym NBP, czyli poniżej 2,5 proc. „Wiadomo jednak, że jest to stan przejściowy i niedługo tempo wzrostu cen znów będzie szybsze” - czytamy na Bankier.pl.

Według opublikowanego w piątek szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, w m marcu 2024 roku indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) był o 1,9 proc. wyższy w porównaniu z analogicznym miesiącem 2023 roku. To najniższy odczyt inflacji od marca 2019 roku. Jednocześnie, po raz pierwszy od lutego 2021 roku inflacja znalazła się poniżej 2,5-procentowego celu inflacyjnego NBP.

Według czeskich mediów, członkowie wykrytej przez kontrwywiad siatki próbowali wpływać na wybory do Parlamentu Europejskiego poprzez polityków z Niemiec, a także m.in. z Polski, Francji i Węgier.

W tym tygodniu czeski kontrwywiad cywilny, Informacyjna Służba Bezpieczeństwa (BIS) poinformował, że zdołał wykryć i zmapować działania finansowanej przez Rosję sieci wpływu działającej w Czechach.

Ukraina stoi w obliczu poważnych kłopotów z powodu braku amunicji artyleryjskiej i impasu w kwestii mobilizacji oraz potencjalnie nadchodzącej rosyjskiej ofensywy - pisze "Politico". Z kolei mer Kijowa Witalij Kliczko krytykuje prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i wzywa do utworzenia rządu jedności narodowej.

W opublikowanym w tym tygodniu artykule, portal Politico zwraca uwagę na problemy Ukrainy, z jakimi mierzy się ona w trzecim roku wojny z Rosją. „Czy jesteśmy teraz w trakcie utraty Ukrainy? I, co ważniejsze, czy krajowi grozi zatracenie się?” - pyta Politico.

Pushbacki jako metoda są moralnie nie do przyjęcia, musimy znaleźć lepsze rozwiązanie – powiedział w wywiadzie dla „GW” premier Donald Tusk. Dodał zarazem, że „alternatywą nie może być bezradność lub brak bezpieczeństwa naszych unijnych granic”.

Premier Donald Tusk udzielił pierwszego od momentu objęcia urzędu wywiadu prasowego dla „Gazety Wyborczej”. Rozmowa miała tzw. formułę europejską, stąd jej zapis opublikowały także inne gazety należące do grupy LENA: hiszpański dziennik "El Pais", włoska "La Repubblica", niemiecki "Die Welt", belgijski "Le Soir" i szwajcarska "Tribune de Geneve".

Rosja: Zachód prowokacyjnie nakręca emocji wokół ćwiczeń Zapad-2017 Rzecznik Kremla: W Syrii mogą przebywać rosyjscy cywile niezwiązani z armią

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w rozmowie z „Izwiestią” przekonywał, że Stany Zjednoczone odwracają uwagę oświadczeniami o udziale Państwa Islamskiego w ataku terrorystycznym w Moskwie. (more…)

Władze Chińskiej Republiki Ludowej podjęły kroki na rzecz odprężenia relacji z Australią. Jednym z nich jest zniesienie ceł na produkowane w tych drugim państwie wina.

Chiny nałożyły wysokie cła na australijskie wino w 2020 r. ze względu na niesnaski polityczne z Canberrą, między innymi jej pretensje w sprawie pandemii Covid-19. W czwartek rzecznik Ministerstwa Handlu He Yadong ogłosił ich zniesienie nazywając swój kraj i Australię „wzajemnymi ważnymi partnerami handlowymi”, przytoczył portal Deutsche Welle.

Premier Australii Anthony Albanese jeszcze przed oświadczeniem chińskiej strony powiedział, że spodziewa się wkrótce wznowienia handlu winem i że przewiduje zwiększenie jego wolumenu, co widać w przypadku innych ponownie wprowadzonych na chiński rynek produktów. „Chiny chcą dobrego, wysokiej jakości wina i Australia je produkuje” – powiedział Albanese podczas wizyty w winnicy położonej w australijskim regionie winiarskim Hunter Valley.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%