We wtorek Straż Graniczna zatrzymała obywatela Ukrainy za pomocnictwo przy nielegalnym przekroczeniu granicy.

We wtorek na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 20 cudzoziemców. To obywatele Egiptu, Iranu, Iraku, Jemenu, Syrii i Autonomii Palestyńskiej. Za pomocnictwo zatrzymano obywatela Ukrainy – podała w środę Straż Graniczna.

Z kolei w środę rano zatrzymano grupę 10 cudzoziemców – obywateli Gwinei i Pakistanu.

Od początku 2022 roku zatrzymano 30 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. W ubiegłym tygodniu Straż graniczna informowała, że ponad 75 proc. z nich stanowią cudzoziemcy.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w grudniu ub. roku portalowi Kresy.pl wynikało, że w 2021 roku obcokrajowcy stanowili prawie 90 proc. osób zatrzymanych za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych pod tym zarzutem dominowali Ukraińcy.

Dane z 14 grudnia ub. roku wskazywały, że wśród osób zatrzymanych od początku 2021 roku  za pomocnictwo dominowali głównie ob. Ukrainy (70 os.), Gruzji ( 52 os.) i Syrii (47 os.), Polski (43 os.) , ob. Niemiec (25 os.) i ob. Iraku (23 os.) na łączna liczbę 355 zatrzymanych osób.

Podobny obraz sytuacji wyłaniał się z danych przedstawionych przez Nadodrzański oddział SG na początku grudnia 2021 roku. Informowaliśmy wówczas, że od początku sierpnia funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 61 osób, które usłyszały zarzut pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. 55 z nich stanowili cudzoziemcy.

Zwracaliśmy też uwagę, że wśród poszukiwanych przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominują obcokrajowcy. Stanowią oni prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Zobacz także: Cudzoziemiec przewoził nielegalnych imigrantów. W czasie ucieczki uderzył w przydrożny krzyż [+VIDEO]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply