Z danych, które Straż Graniczna przesłała portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią prawie 90 proc. osób zatrzymanych od początku roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego).

Wśród osób zatrzymanych od początku tego roku  za pomocnictwo dominują głównie ob. Ukrainy (70 os.), Gruzji ( 52 os.) i Syrii (47 os.), Polski (43 os.) , ob. Niemiec (25 os.) i ob. Iraku (23 os.) na łączna liczbę 355 zatrzymanych osób – przekazała w poniedziałek portalowi Kresy.pl rzeczniczka prasowa Straży Granicznej, por. Anna Michalska.

Zwróciliśmy się do Straży Granicznej z następującym pytaniem: “Osoby jakiej narodowości i jakiego obywatelstwa przeważają wśród zatrzymanych w związku z art. 264. § 3. kk”. Przekazane przez SG dane pokazują, że obcokrajowcy stanowią prawie 90 proc. osób, które od początku roku zostały zatrzymane w związku z podejrzeniem popełnienia wspomnianego przestępstwa.

Najliczniejszą grupę wśród ww. stanowią Ukraińcy (70 osób), na drugim miejscu plasują się obywatele Gruzji (52 os.). Trzecie miejsce zajęli obywatele Syrii (43 os.). Polacy odpowiadali za 43 przypadki, obywatele Niemiec – 23, Iraku – 23.

Podobny obraz sytuacji wyłaniał się z danych przedstawionych przez Nadodrzański oddział SG na początku grudnia br. Informowaliśmy wówczas, że od początku sierpnia funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 61 osób, które usłyszały zarzut pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. 55 z nich stanowili cudzoziemcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zwracaliśmy też uwagę, że wśród poszukiwanych przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominują obcokrajowcy. Stanowią oni prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Opisywaliśmy m.in. serię zatrzymań obywateli Ukrainy, którzy przewozili nielegalnych imigrantów prze terytorium Polski. Informowaliśmy także o pojedynczych przypadkach wspomnianego procederu.

Czytaj także: Polska bardzo szybko staje się krajem imigranckim

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply