Sekretarz stanu USA zapowiada aktywność przeciw “agresywnym Chinom”

Sekretarz stanu Antony Blinken przebywa we wtorek w Indonezji, skąd stara się mobilizować kraje regionu przeciw Chinom.

Przebywając w najludniejszym państwie Indo-Pacyfiku po Chinach i Indiach, Blinken scharakteryzował ten region jako najbardziej dynamiczny na świecie, jednak zagrożony przez naciski i zastraszanie, które to przypisał polityce Chińskiej Republice Ludowej.

“Będziemy współpracować z naszymi sojusznikami i partnerami, aby bronić porządku opartego na zasadach, który budowaliśmy wspólnie przez dziesięciolecia, aby zapewnić, że region pozostanie otwarty i dostępny” – słowa Blinkena zacytował portal telewizji Al Jazeera. Jak dodał – “Powiem jasno: celem obrony porządku opartego na zasadach nie jest ograniczanie żadnego kraju. Ma raczej chronić prawo wszystkich krajów do wyboru własnej drogi, wolnej od przymusu i zastraszania”.

Al Jazeera podkreśla jednak, że przyjazd do Indonezji jest pierwszą wizytą szefa amerykańskiej dyplomacji w Azji Południowo-Wschodniej mimo, że jego administracja rządzi już Stanami Zjednoczonymi od niemal roku. Niemniej Blinken zaplanował sobie tygodniową podróż dyplomatyczną po regionie. Odwiedzi jeszcze Malezję i Tajlandię.

Blinken zapewnił, że Waszyngton nie naciska na kraje regionu by wybierały między współpracą z USA a współpracą z Chinami. Jednak oskarżył te drugie o “agresywne działania” od „Azji Północno-Wschodniej do Azji Południowo-Wschodniej i od rzeki Mekong do wysp Pacyfiku”. Stwierdził też: “Kraje regionu chcą żeby te zachowanie się zmieniło” – dodając – “My też”.

W swoim przemówieniu Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone są zaangażowane w nowe kompleksowe regionalne ramy gospodarcze, które powinny przełożyć się na większy zakres amerykańskich bezpośrednich inwestycji w regionie Azji Południowo-Wschodniej. „Kraje Indo-Pacyfiku chcą lepszej infrastruktury” – powiedział – „Ale wielu uważa, że to zbyt drogie – lub czują się zmuszeni do zawierania złych ofert na warunkach ustalonych przez innych”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Blinken powiedział również, że USA „nawiążą silniejsze powiązania” ze swoimi pięcioma sojusznikami w regionie – Australią, Japonią, Filipinami, Koreą Południową i Tajlandią – wzmocnią więzi między nimi i będą pielęgnować silniejsze partnerstwo ze Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). ) „Silny i niezależny ASEAN od dawna odgrywa kluczową rolę w rozwiązywaniu bieżących kryzysów i długoterminowych wyzwań” – powiedział sekretarz stanu.

Wspomniał też o Mjanmie, gdzie w lutym wojskowi znów przejęli pełnię władzy – „Będziemy nadal współpracować z naszymi sojusznikami i partnerami, aby naciskać na reżim, aby zaprzestał masowej przemocy, uwolnił wszystkich niesprawiedliwie przetrzymywanych”.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply