Wśród poszukiwanych przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominują obcokrajowcy. Stanowią oni prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

W sobotę Kurier Poranny opublikował listę 34 osób, które są poszukiwane na terenie Polski na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego. Cudzoziemcy to aż 23 z 34 poszukiwanych z tego tytułu. Wśród nich znajduje się 8 obywateli Ukrainy, 4 obywateli Rosji (trzech narodowości czeczeńskiej), 3 obywateli Wietnamu, 1 obywatel Iranu, 1 obywatel Iraku, 1 obywatel Wielkiej Brytanii narodowości irackiej, 1 obywatel Rumunii, 1 obywatel Białorusi, 1 obywatel Nigerii, 1 obywatel Afganistanu oraz 11 obywateli Polski. Wśród poszukiwanych z powodu organizowania nielegalnej imigracji znajduje się 31 mężczyzn i 3 kobiety.

Zgodnie z art. 264 & 3 kk “Kto organizuje innym osobom przekraczanie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Przypomnijmy, że policjanci zatrzymali w miniony weekend 5 osób w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani w Zalesiu, Tonkielach, Berżnikach, Bielsku Podlaskim i pod Olekszami kurierzy, to trzej obywatele Ukrainy, obywatel Tadżykistanu i obywatel Rosji. Chcieli przewieźć 18 osób.

W oddzielnym zdarzeniu, zachodniopomorscy policjanci zauważyli w lesie samochód z 5 osobami nielegalnie przebywających w Polsce. Jego kierowca uciekł. Został zatrzymany na stacji benzynowej. Mundurowych w poszukiwaniu obywatela Ukrainy wspierał pies tropiący.

W środę około południa, na jednej z ulic w mieście Sejny, policjanci z warszawskiego oddziału prewencji wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali do kontroli drogowej citroena. Za kierownicą siedział 40-letni obywatel Ukrainy. Okazało się, że w aucie przewoził 4 obywateli Syrii, którzy nielegalnie przebywali na terenie Polski. Kierowca został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu, a jego auto na parking dowodów rzeczowych. Sejneńska prokuratura po przesłuchaniu obywatela Ukrainy wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowy areszt. W czwartek sąd zdecydował, że mężczyzna najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej informowaliśmy, że Straż Graniczna zatrzymała w piątek 7 cudzoziemców za pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to obywatele Gruzji i Rosji.

poranny.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply