Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała w obwodzie winnickim funkcjonariusza ukraińskiego lotnictwa podejrzanego o zbieranie i przekazywanie tajnych danych wywiadowi rosyjskiemu. Ustalono także fakt dobrowolnego nabycia obywatelstwa rosyjskiego przez jego dwóch bliskich krewnych, z których jeden wstąpił do akademii wojskowej. Wcześniej w tym miesiącu SBU zatrzymała pułkownika Sił Zbrojnych Ukrainy, który w nieuprawniony sposób gromadził tajne dokumenty wojskowe.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że zatrzymana osoba została oskarżona z art. 422 (ujawnienie informacji wojskowych stanowiących tajemnicę państwową lub utrata dokumentów lub materiałów zawierających takie informacje) Kodeksu Karnego Ukrainy.

Ustalono, że oskarżony zbierał dane objęte tajemnicą państwową w miejscu pracy. W tym celu nielegalnie kopiował tajne informacje dotyczące m.in. obrony przeciwlotniczej obiektów (w tym baz lotnictwa bojowego) i trzymał je w swoim miejscu zamieszkania.

Obecnie trwają działania mające na celu ustalenie, czy był on częścią siatki rosyjskich służb wywiadowczych.

W obozie winnickim oprócz bazy lotniczej znajduje się także Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. To właśnie tam najprawdopodobniej pracował zatrzymany – wskazuje na to charakter informacji, które nielegalnie kopiował.

SBU ustaliło także, że dwóch bliskich krewnych zatrzymanego, którzy od 2017 roku na stałe mieszkali na Krymie, przyjęło obywatelstwo rosyjskie. Jeden z nich zataił tę informację i wstąpił do jednej z ukraińskich wyższych uczelni wojskowych. Po ujawnieniu tego faktu został on wydalony ze służby. W jego sprawie również prowadzone jest postępowanie.

Na początku listopada SBU ujawniło także działania pułkownika Sił Zbrojnych Ukrainy – dowódcę jednej z jednostek, rosyjskiego obywatela, który posiadał najwyższą formę dostępu i w nieuprawniony sposób gromadził tajne dokumenty wojskowe.

Według SBU podczas przeszukania mieszkania żołnierza znaleźli i skonfiskowali dyski twarde, pendrive’y i laptopy zawierające tajne informacje wojskowe, a także dokumenty i notesy z zapisami informacji niejawnych.

SBU zarzuca dowódcy ujawnienie informacji wojskowych stanowiących tajemnicę państwową lub utratę dokumentów lub materiałów zawierających takie informacje. W ramach postępowania karnego funkcjonariusze kontrwywiadu ustalili, że pułkownik miał kontakty z rosyjską armią i mieszkańcami Krymu. SBU sprawdza, czy dowódca nie zbierał informacji niejawnych dla rosyjskich służb specjalnych.

SBU nie podała nazwiska zdemaskowanego dowódcy ani jednostki Sił Zbrojnych, którą dowodził.

CZYTAJ TAKŻE: ABW zatrzymała mężczyznę inicjującego działalność szpiegowską na rzecz Rosji

Kresy.pl / pravda.com.ua / ria.ru / zaxid.net / ssu.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply