Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała w obwodzie winnickim funkcjonariusza ukraińskiego lotnictwa podejrzanego o zbieranie i przekazywanie tajnych danych wywiadowi rosyjskiemu. Ustalono także fakt dobrowolnego nabycia obywatelstwa rosyjskiego przez jego dwóch bliskich krewnych, z których jeden wstąpił do akademii wojskowej. Wcześniej w tym miesiącu SBU zatrzymała pułkownika Sił Zbrojnych Ukrainy, który w nieuprawniony sposób gromadził tajne dokumenty wojskowe.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że zatrzymana osoba została oskarżona z art. 422 (ujawnienie informacji wojskowych stanowiących tajemnicę państwową lub utrata dokumentów lub materiałów zawierających takie informacje) Kodeksu Karnego Ukrainy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

851.62 PLN    (3.87%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ustalono, że oskarżony zbierał dane objęte tajemnicą państwową w miejscu pracy. W tym celu nielegalnie kopiował tajne informacje dotyczące m.in. obrony przeciwlotniczej obiektów (w tym baz lotnictwa bojowego) i trzymał je w swoim miejscu zamieszkania.

Obecnie trwają działania mające na celu ustalenie, czy był on częścią siatki rosyjskich służb wywiadowczych.

W obozie winnickim oprócz bazy lotniczej znajduje się także Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. To właśnie tam najprawdopodobniej pracował zatrzymany – wskazuje na to charakter informacji, które nielegalnie kopiował.

SBU ustaliło także, że dwóch bliskich krewnych zatrzymanego, którzy od 2017 roku na stałe mieszkali na Krymie, przyjęło obywatelstwo rosyjskie. Jeden z nich zataił tę informację i wstąpił do jednej z ukraińskich wyższych uczelni wojskowych. Po ujawnieniu tego faktu został on wydalony ze służby. W jego sprawie również prowadzone jest postępowanie.

Na początku listopada SBU ujawniło także działania pułkownika Sił Zbrojnych Ukrainy – dowódcę jednej z jednostek, rosyjskiego obywatela, który posiadał najwyższą formę dostępu i w nieuprawniony sposób gromadził tajne dokumenty wojskowe.

Według SBU podczas przeszukania mieszkania żołnierza znaleźli i skonfiskowali dyski twarde, pendrive’y i laptopy zawierające tajne informacje wojskowe, a także dokumenty i notesy z zapisami informacji niejawnych.

SBU zarzuca dowódcy ujawnienie informacji wojskowych stanowiących tajemnicę państwową lub utratę dokumentów lub materiałów zawierających takie informacje. W ramach postępowania karnego funkcjonariusze kontrwywiadu ustalili, że pułkownik miał kontakty z rosyjską armią i mieszkańcami Krymu. SBU sprawdza, czy dowódca nie zbierał informacji niejawnych dla rosyjskich służb specjalnych.

SBU nie podała nazwiska zdemaskowanego dowódcy ani jednostki Sił Zbrojnych, którą dowodził.

CZYTAJ TAKŻE: ABW zatrzymała mężczyznę inicjującego działalność szpiegowską na rzecz Rosji

Kresy.pl / pravda.com.ua / ria.ru / zaxid.net / ssu.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz