Trybunał Konstytucyjny zawiesił rozporządzenie minister edukacji narodowej, które polegało na zmniejszeniu godzin lekcyjnych religii, niezaliczaniu oceny z tych zajęć do średniej końcowej i łączeniu uczniów z różnych klas w grupy. Oznacza to, że od 1 września 2024 roku lekcje religii będą organizowane jak dotychczas.

Jak informuje Ordo Iuris, Trybunał Konstytucyjny, w odpowiedzi na wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z 26 sierpnia 2024 roku o zbadanie zgodności z Konstytucją RP wspomnianego rozporządzenia, wydał postanowienie zabezpieczające, które zawiesza stosowanie tego aktu prawnego.

Oznacza to, że od 1 września 2024 roku lekcje religii będą organizowane jak dotychczas. Oznacza to, że przedszkole i szkoła mają obowiązek zorganizowania lekcji religii dla grupy nie mniejszej niż siedmiu uczniów danej klasy lub oddziału (wychowanków grupy przedszkolnej). Tworzenie grup międzyoddziałowych lub międzyklasowych w dalszym ciągu będzie mogło mieć zatem miejsce wyłącznie w sytuacji, w której w każdej z łączonych klas lub oddziałów znajduje się mniej niż 7 uczniów uczęszczających na religię.

W dniach 31 sierpnia i 1 września organizowany jest V Zjazd Rodzin Polaków zamordowanych za pomoc Żydom podczas II wojny światowej. (more…)

Prokuratura odstąpiła od postępowania karnego przeciwko imigrantom, którzy nielegalnie przekroczyli polską granicę, ponieważ jej zdaniem „społeczna szkodliwość czynu była znikoma”. W swoim uzasadnieniu pochwaliła „szczególną determinację” imigrantów, żeby „poprawić swoje warunki życiowe”.

Sprawę opisał na swoim profilu w mediach społecznościowych dziennikarz śledczy Wojciech Sumlinski. Podał, że w miejscowości Szczyty Dzieciołowo, gm. Orla funkcjonariusze policji zatrzymali do kontroli drogowej samochód, w którym znaleźli sześciu obywateli Syrii:  Najoua T., Khaleda Z., Roba Y., Shahada T., Badera E. i Mohhamada A. Cudzoziemcy nie posiadali dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski.

Prokuratura badająca sprawę uznała jednak, że brak jest podstaw do przedstawienia obywatelom Syrii zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 264 § 2 kk. (Kto wbrew przepisom przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, używając przemocy, groźby, podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3), ponieważ „społeczna szkodliwość czynu jest znikoma.”

Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

Źródła z Syrii donoszą, że siły rosyjskie w tym bliskowschodnim państwie ustanowiły kolejny posterunek obserwacyjny przy linii demarkacyjnej wyznaczającej zasięg izraelskiej okupacji na Wzgórzach Golan.

Bazujące w Wielkiej Brytanii, ale mające źródła informacji na miejscu tak zwane Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że siły rosyjskie w Syrii ustanowiły kolejny posterunek obserwaycjny przy okupowanych przez Izrael Wzgórzach Gola. Posterunek został ustanowiony w rejonie miasteczka Kodena w syryjskiej prowincji Al-Kunajtira.

Jak wylicza portal Obserwatorium to już 15 taki posterunek ustanowiony na linii demarkacyjnej między siłami izraelskimi i syryjskimi. Rosjanie organizują je, by zapobiegać zbrojnej eskalacji na Wzgórzach Golan, w związku z wymianą ciosów między Izraelem a polityczno-wojskową organizacją libańskich szyitów Hezbollahem, które toczą konflikt na granicy libańsko-izraelskiej.

Karolina Romanowska, założycielka Stowarzyszenia Pojednanie Polsko-Ukraińskie po raz pierwszy w Polsce wysłała prywatny wniosek o ekshumację ofiar zbrodni wołyńskiej do Wołodymyra Zełenskiego, a także do ukraińskiego odpowiednika IPN. Poprosiła o godny pochówek dla 18 osób, w tym członków swojej rodziny zamordowanej we wsi Ugły. 

„18 osób z mojej rodziny zostało zamordowanych we wsi Ugły. Na pewno więc jest to dla mnie też osobista misja, żeby ekshumacje na Wołyniu odblokować. Zwłaszcza że żyją jeszcze wciąż te osoby, które tam się urodziły, i chciałyby przed swoją śmiercią godnie pożegnać bliskich. Mieć pewność, że nie leżą gdzieś na polu i że to miejsce w końcu jest oznaczone. W mojej rodzinie nigdy nie było żadnej nienawiści do narodu ukraińskiego. Jak tylko zaczęła się wojna w 2022 roku, to od razu ruszyliśmy z pomocą i do dziś stoimy po stronie Ukrainy. Wiemy, że UPA w latach 40. XX w. była jedynie niewielkim procentem całego społeczeństwa ukraińskiego” – mówi Karolina Romanowska.

Wcześniej Instytut Pamięci Narodowej już dziewięć razy składał prośby o ekshumacje ofiar rzezi, ale za każdym razem odpowiedź Ukrainy była negatywna.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%