Policja i Straż Graniczna poinformowały, że sytuacja w ośrodku dla imigrantów w Wędrzynie, gdzie doszło do buntu, została już opanowana. Agresywni mężczyźni zdemolowali pokoje, próbowali sforsować ogrodzenie. Twierdzili, że chcą dostać się do Niemiec.

Jak informowaliśmy, w czwartek w ośrodku dla imigrantów w Wędrzynie w województwie lubuskim doszło do zamieszek, które w mediach określono mianem „buntu”. Według informatora portalu wPolityce.pl, kilkuset imigrantów próbowało sforsować bariery, w tym ogrodzenie, i uciec ze strzeżonego ośrodka. Znajduje się on niedaleko granicy z Niemcami.

Według nowszych informacji, kilkuset mężczyzn wyszło przed budynki ośrodka i zdemolowało część wyposażenia pokoi. Wybili też szyby. Ponadto, migranci mieli wykrzykiwać po angielsku „freedom”, czyli „wolność”, a także skandować, że chcą do Niemiec. Pojawiło się też nagranie.

 

Policja poinformowała, że w pewnym momencie mężczyźni wynieśli budynek ośrodka wynieśli kosze na śmieci oraz szafki, co zostało uznane przez służby za demonstrację siły fizycznej. Na miejsce wezwano policję oraz dodatkowe oddziały straży granicznej z komendy w Krośnie Odrzańskim i straż pożarną.

Wieczorem rzeczniczka Straży Granicznej, por. Anna Michalska poinformowała, że sytuacja jest pod kontrolą. – Migranci próbowali sforsować ogrodzenie. To jest ośrodek poligonowy, więc są podwójne, a w niektórych miejscach potrójne ogrodzenia – wyjaśniła.

Podobne informacje przekazała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak. Poinformowała, że dzięki negocjacjom agresywnych mężczyzn udało się uspokoić. Z kolei w rozmowie z PAP rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy powiedział, że do Wędrzyna ściągnięto policjanci z województwa lubuskiego i ościennych regionów. Komendant wojewódzki policji w Gorzowie Wielkopolskim zarządził specjalną operację związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa w tym miejscu. Tym samym, funkcjonariusze policji będą przez całą dobę zabezpieczać ośrodek, żeby nie dopuścić do ewentualnej eskalacji protestów i zapobiegać ewentualnym próbom ucieczek.

W ośrodku na terenie poligonu w Wędrzynie przebywa 604 cudzoziemców. Są to wyłącznie mężczyźni. Ponad połowa z nich, 358 osób, to obywatele Iraku.

Ponadto, według nieoficjalnych ustaleń „Gazety Lubuskiej”, przyczyną buntu w Wędrzynie mogły być podjęte tam przygotowania do odesłania kilkudziesięciu migrantów do Iraku, ponieważ nie spełnili warunków potrzebnych do uzyskania prawa pobytu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ośrodek dla cudzoziemców w Wędrzynie położony jest niedaleko od granicy polsko-niemieckiej. Przed adaptacją na miejsce dla zatrzymanych migrantów mieścił się tam Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych. Do ośrodka trafiają osoby zgodnie z postanowieniem sądu na podstawie przepisów ustawy o cudzoziemcach, w większości za próby nielegalnego przekroczenia granicy.

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply