Od początku sierpnia funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 61 osób, które usłyszały zarzut pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. 55 z nich to cudzoziemcy – poinformowała Straż Graniczna we wtorek. Najliczniejsze grupy stanowili Ukraińcy i Gruzini.
Podczas czterech ostatnich miesięcy funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 61 osób, które pomagały cudzoziemcom w przekraczaniu wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej w celu osiągnięcia korzyści majątkowych – podała Straż Graniczna we wtorkowym komunikacie. „Najwięcej osób, bo aż 47 zatrzymano podczas przeprowadzonych kontroli na terenie województwa lubuskiego. Kolejne 9 osób zatrzymano na Dolnym Śląsku a 5 kolejnych w Wielkopolsce” – podkreślono. Najliczniejsze grupy stanowili Ukraińcy i Gruzini.
Wśród zatrzymanych osób największą grupę stanowili obywatele Ukrainy. Aż 14 cudzoziemców pochodzących z Ukrainy było kierowcami samochodów dostawczych lub aut osobowych. Przewozili oni cudzoziemców, którzy w nielegalny sposób dostali się do Polski, a następnie także niezgodnie z przepisami usiłowali dotrzeć do Niemiec lub innych państw UE.
Kolejną dużą grupę pomocników stanowili obywatele Gruzji. Podczas 4 ostatnich miesięcy funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali ich aż 10. Wśród pomocników znalazło się także 8 obywateli Syrii, 7 obywateli Iraku, a także obywatele takich państw jak Indie, Tadżykistan i Niemcy. Zatrzymano również 6 Polaków.
W czasie zatrzymań cudzoziemcy posiadali przy sobie polskie karty pobytu, kilkoro z nich legitymowało się kartami pobytu wydanymi w jednym z krajów UE.
Osoby, które przewoziły cudzoziemców i tym samym pomagały im w zorganizowanym przekroczeniu granicy państwowej na wniosek prokuratury, decyzją sądów trafiły na 3 miesiące do aresztu tymczasowego.
Za organizowanie innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Wcześniej
Informowaliśmy dzisiaj o serii zatrzymań Ukraińców, którzy przewozili przez terytorium RP nielegalnych imigrantów.
Podawaliśmy, że także w weekend funkcjonariusze Straży Granicznej w województwie lubuskim zatrzymali kolejnych „kurierów” i nielegalnych imigrantów, którzy usiłowali przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Zatrzymano trzech Ukraińców – przemytników, którym grozi teraz kara 8 lat pozbawienia wolności.
Według ustaleń niemieckiej policji federalnej do 23 listopada zarejestrowano 10 321 nieautoryzowanych przekroczeń granicy z Polski do Niemiec. Tylko w listopadzie takich przypadków było 2480. Policja łączy je z sytuacją na granicy Polski i Białorusi.
Zwracaliśmy uwagę, że wśród poszukiwanych przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) zdecydowanie dominują obcokrajowcy. Stanowią oni prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.
Przypomnijmy, że według wstępnych obliczeń liczba nielegalnych przekroczeń granic zewnętrznych UE w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2021 r. wzrosła o prawie 70% – do 160 tys. – i o 45% w porównaniu z 2019 r. Na granicy wschodniej UE liczba nielegalnych przekroczeń wzrosła o 1444%.
nadodrzanski.strazgraniczna.pl / Kresy.pl
Na wniosek prokuratury? Ale chyba nie tej z Praga-Północ? Jeszcze jakby to zrobił prok.Młynarczyk to byłaby nowina! haha