Według  ustaleń niemieckiej policji federalnej do 23 listopada zarejestrowano 10 321 nieautoryzowanych przekroczeń granicy z Polski do Niemiec. Tylko w listopadzie takich przypadków było 2480. Policja łączy je z sytuacją na granicy Polski i Białorusi.

Do 23 listopada 2021 roku niemiecka policja federalna zarejestrowała 10 321 nieautoryzowanych przekroczeń granicy z Polski do Niemiec. Tylko w listopadzie takich przypadków było 2480. Policja łączy je z sytuacją na granicy Polski i Białorusi.

“Od sierpnia 2021 roku policja federalna na granicy niemiecko-polskiej jest narażona na dużą presję migracyjną, co wynika w szczególności z sytuacji migracyjnej w związku z tranzytem migrantów przez Białoruś i Rzeczpospolitą Polską. Obecnie nic nie wskazuje na to, by sytuacja się uspokoiła” – czytamy w oświadczeniu prasowym.

Zobacz też: Media: migranci koczują w zaśnieżonych białoruskich lasach [+VIDEO]

W okresie od stycznia do lipca 2021 r. policja federalna wykryła łącznie jedynie 26 nielegalnych imigrantów mających kontakt z Białorusią, które przekroczyły granicę polsko-niemiecką. Tylko w sierpniu odnotowano 474 takie nielegalne przekroczenia granicy. We wrześniu nastąpił kolejny wzrost do 1903, w samym październiku do 5285 stwierdzeń nieautoryzowanych wjazdów z połączeniem przez Białoruś.

Granica niemiecko-polska to wewnętrzna granica Schengen, którą można przekroczyć w dowolnym momencie i w dowolnym miejscu. Policja federalna prowadzi zintensyfikowane działania poszukiwawcze poniżej progu kontroli granicznych na obszarze przygranicznym. Działania są ściśle skoordynowane z polską strażą graniczną. “Współpraca polskiej straży granicznej z policją federalną jest bardzo dobra i pełna zaufania” – czytamy.

Zobacz też: Niemcy: nowa koalicja chce „federalnego państwa europejskiego”

Odmowy  przekroczenia granic na wewnętrznych granicach strefy Schengen są prawnie dopuszczalne tylko wtedy, gdy (tymczasowe) przywrócenie kontroli granicznych zostało zgłoszone Komisji UE. Inaczej jest na granicy polsko-niemieckiej. W przypadku osób, które wjechały do ​​kraju bez zezwolenia, przeprowadzana jest indywidualna kontrola w celu ustalenia, czy można podjąć działania mające na celu zakończenie ich pobytu.

Zobacz też: Grupa ponad 200 osób forsowała polską granicę. Policja zatrzymała ukraińskich „kurierów”

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply