W środę na odcinku ochranianym przez Straż Graniczną w Czeremsze, grupa licząca ponad 200 migrantów próbowała sforsować polską granicę. Policjanci zatrzymali kolejnych przemytników ludzi, w tym dwóch Ukraińców.

Jak poinformowała w czwartek rano Straż Graniczna, w środę odnotowano 375 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wobec 56 cudzoziemców funkcjonariusze SG wydali postanowienia o opuszczeniu Polski. Ponadto, zatrzymano dwóch nielegalnych imigrantów. Obaj to obywatele Iraku.

Straż Graniczna podała też, że na odcinku ochranianym przez PSG w Czeremsze, grupa licząca ponad 200 osób forsowała granicę.

Podlaska policja poinformowała z kolei, że w środę policjanci zatrzymali trzy osoby w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymań dokonano w Sejnach, Jelonce i Bielsku Podlaskim. Przemytnicy nielegalnych migrantów, dwa obywatele Ukrainy i obywatel Szwecji, usiłowali przewieźć łącznie 14 osób.

Ponadto, podlaska policja zamieściła zdjęcia z nocnej interwencji przy granicy, gdzie funkcjonariusze służby specjalnej udzielili pomocy odnalezionym w lesie obcokrajowców, którzy nielegalnie przedostali się na polskie terytorium. Na podstawie fotografii widać, że było tam co najmniej jedno dziecko.

W środę Straż Graniczna opublikowała nagranie, które przedstawia siłową próbę forsowania polsko-białoruskiej granicy, do której doszło około godziny 19:00 we wtorek. W polskich mundurowych rzucano kamieniami. Na nagraniu widać przerwane ogrodzenie graniczne oraz zamaskowanych funkcjonariuszy białoruskich służb. Wcześniej Straż Graniczna informowała, że na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych oraz w Mielniku grupy agresywnych cudzoziemców forsowały granicę.

Zobacz: Imigranci rzucali kamieniami w polskich mundurowych. Wspierały ich białoruskie służby [+VIDEO/+FOTO]

„To nie jest kryzys migracyjny. To nie jest kwestia migracji. To kryzys bezpieczeństwa” – oświadczył wiceszef KE Margaritis Schinas w czasie wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim dotyczącej kwestii kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy. Zaznaczył, że chodzi o destabilizację UE. W czasie debaty Komisja Europejska zaproponowała stworzenie czarnej listy, na której znaleźliby się przewoźnicy, zajmujący się przemytem i handlem ludźmi, a także ułatwiający takie działania.

Kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy jest stymulowany przez białoruskie władze.

W poniedziałek wieczorem na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży 50 agresywnych cudzoziemców próbowało sforsować granicę. Nagranie pokazuje, że białoruskie służby usiłowały oślepić polskich żołnierzy i funkcjonariuszy światłami stroboskopowymi. Imigranci rzucali w polskich mundurowych kamieniami.

Czytaj także: Morawiecki po spotkaniu z premierem Chorwacji: Migranci są wykorzystywani do wywołania destabilizacji

SG / Policja / Twitter / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply