Według brukselskiej korespondentki RMF FM, tym razem Komisja Europejska obcięła Polsce 42 mln euro, z tytułu niezapłaconych kar za niezlikwidowanie Izby Dyscyplinarnej SN. „Polska bezpowrotnie straciła już 111 mln euro”.

Jak poinformowało w piątek radio RMF FM, Komisja Europejska ponownie potrąciła Polsce pieniądze, z tytułu niezapłaconych kar w wysokości miliona euro dziennie za nierespektowanie wyroku TSUE, nakazującego likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Według brukselskiej korespondentki radia, tym razem KE obcięła Polsce 42 mln euro. Przelewy dla Polski zostały potrącone w minioną środę, tj. 18 maja br.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Od soboty Gazprom wstrzyma dostawy gazu ziemnego do Finlandii. Powodem jest odmowa Helsinek dokonywania płatności w rublach.

Jak podała w piątek agencja prasowa Interfax, Rosja wstrzyma dostawy gazu ziemnego do Finlandii w sobotę 21 maja o godzinie 7 czasu moskiewskiego (godzina 6 w Polsce). Taką informację fińska państwowa firma gazowa Gasum otrzymała od rosyjskiej firmy Gazprom Eksport.

Gasum podało w komunikacie, że w następnych dniach będzie zaopatrywać swoich klientów w gaz ziemny pochodzący z innych źródeł, tłoczony gazociągiem Balticconnector z Estonii.

W Bukareszcie w czwartek doszło do spotkania pomiędzy ministrami spraw wewnętrznych Rumunii i Mołdawii, podczas którego omówiony został plan współpracy na wypadek pogorszenia się sytuacji na Ukrainie.

Lucian Bode (rumuńskie MSWiA) i Ana Revenco (mołdawskie MSWiA) podczas spotkania dokonali analizy aktualnego stanu bezpieczeństwa.

Omówiono także przygotowanie wspólnych scenariuszy roboczych na wypadek pogorszenia się sytuacji w strefie konfliktu i możliwości napływu nowej fali uchodźców.

Wyrokiem 25 lat pozbawienia wolności zakończył się w Łodzi proces Gruzina Mamuki K., oskarżonego o brutalne zabójstwo 28-letniej Polki.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Sąd Okręgowy w Łodzi skazał w czwartek 43-letniego obywatela Gruzji Mamukę K. na 25 lat pozbawienia wolności. Sąd uznał cudzoziemca winnym pobicia i zabójstwa łodzianki o imieniu Paulina. Mamuka K. będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie po odbyciu 20 lat kary. W jej poczet zaliczono czas, który skazany spędził od 1 listopada 2018 roku w areszcie tymczasowym.

Przewodnicząca składu sędziowskiego sędzia Maria Motylska-Kucharczyk ogłaszając wyrok mówiła, że sąd uznał Mamukę K. winnym m.in. wielokrotnego uderzania ofiary pięścią w twarz i głowę, co spowodowało u niej liczne obrażenia, a także winnym pozbawienia życia poprzez zadanie jej trzech ciosów nożem w okolice szyi, co spowodowało m.in. uszkodzenie tętnicy i zgon w wyniku wykrwawienia.

Mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował w piątek, że na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów. (więcej…)

Pomóż nam dziś utrzymać nasze pozycje! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga fortu Kresy.pl
0%