Podczas swojej wizyty w Kanadzie prezydent Ukrainy poinformował o planach podpisania ukraińsko-kanadyjskiego porozumienia ws. dostarczania na Ukrainę broni defensywnej i zaawansowanego sprzętu wojskowego, m.in. wozów opancerzonych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wizyty roboczej w Kanadzie spotkał się z jej premierem Justinem Trudeau. Podczas wspólnej konferencji Zełenski poinformował o planach podpisania ukraińsko-kanadyjskiego porozumienia ws. dostarczania na Ukrainę broni i sprzętu wojskowego.

– Podjęto strategiczną decyzję dotyczącą możliwości dostarczania broni defensywnej i zaawansowanego sprzętu wojskowego – powiedział prezydent Ukrainy. Zaznaczył, że dotyczy to zasadniczo dostaw wozów opancerzonych. Zełenski obiecał, że poda więcej szczegółów po podpisaniu porozumienia.

Przeczytaj: Kanada przysłała Ukrainie noktowizory warte 226,000 dolarów

Czytaj również: Kanada: nie będziemy dostarczać Ukrainie broni za darmo

Zobacz: Colt Canada liczy na kontrakt na sprzedaż broni na Ukrainę

– Kanada rzeczywiście jest przyjacielem Ukrainy. Potwierdziła to takimi realnymi krokami na rzecz wsparcia naszego kraju w polityce sankcji przeciwko rosyjskiej agresji, a także w zachowywaniu suwerenności i ochrony integralności terytorialnej – powiedział Zełenski.

Ponadto, jak poinformował prezydent Ukrainy, Kanada zapowiedziała podjęcie działań na rzecz ułatwień wizowych dla obywateli ukraińskich. Zełenski żartobliwie skomentował, że obecnie dostanie kanadyjskiej wizy jest równie trudne, jak zdobycie biletu na mecz NHL. Analogiczne działania wobec obywateli kanadyjskich ma podjąć Kijów. – (…) uważam, że znajdziemy właściwie rozwiązanie i gwarancję, że nasza młodzież wróci do domu, bo to właśnie my jesteśmy tym głównie zainteresowani – powiedział prezydent Ukrainy.

Kanadyjski rząd ogłosił też kolejny program pomocowy dla Ukrainy wart 45 mln dolarów. Podkreślono przy tym, że większość z tych środków ma zostać przeznaczone na wdrażanie zmian w duchu ideologii gender. Zostało to ogłoszone we wtorek w Toronto przy okazji międzynarodowej konferencji nt. reform na Ukrainie.

„Rząd Kanady wykorzystał tę unikalną okazję, by ogłosić ponad 45 mln wsparcia dla Ukrainy, w tym 25 mln dol. na pomoc we wdrażaniu inkluzywnych i uwzględniających płeć [ang. inclusive and gender-responsive] reform na Ukrainie” – napisano na stronach kanadyjskiego rządu.

Jak podkreślają władze Kanady, kraj ten od 2014 roku na różnego rodzaju wsparcie dla Ukrainy przeznaczył już ponad 785 mln dol.

Podczas spotkania z ukraińską diasporą w Kanadzie, Zełenski podziękował im za działania na rzecz ojczystego kraju i zapewnił ich, że będzie bronił ukraińskiego języka, a także polityki ukierunkowania Kijowa na UE i NATO.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply