„Straż Graniczna podpisała umowę na dostawę 7 mobilnych zestawów perymetrycznych przeznaczonych do wykrywania i rozpoznawania obiektów w rejonach przygranicznych” – poinformowała służba w piątek. Czytamy, że koszt ich zakupu to 3,7 mln zł.

Straż Graniczna (SG) podpisała w piątek umowę na dostawę 7 mobilnych zestawów perymetrycznych, które są przeznaczone do wykrywania i rozpoznawania obiektów w rejonach przygranicznych. Koszt ich zakupu wynosi 3,7 mln złotych.

Opisywane systemy są przeznaczone do ochrony m.in. rozległych obiektów, stref wyłączonych z ruchu cywilnego, oraz granic. Pomogą w wykrywaniu nielegalnych prób przekraczania granicy państwowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zakupione zestawy perymetryczne składają się między innymi z czujników sejsmicznych oraz kamer weryfikujących alarmy. Zestawy pracują niezależne – posiadają własne systemy zasilania i transmisji danych. Umożliwiają one bezprzerwową pracę do 3 lat. Zakupiony sprzęt charakteryzuje się dużą mobilnością. Może zostać wykorzystany w każdych warunkach terenowych.

„Sygnały alarmowe pochodzące z czujników sejsmicznych oraz obrazy z kamer, będą przesyłane zarówno do odbiorników będących na wyposażeniu patroli jak i do lokalnych ośrodków nadzoru zlokalizowanych w placówkach Straży Granicznej” – czytamy.

Zakontraktowane zestawy ochrony perymetrycznej są w pełni kompatybilne z systemami optoelektronicznymi wykorzystywanymi przez Straż Graniczną. Są one zainstalowane na wieżach obserwacyjnych. W przypadku instalacji zestawów perymetrycznych w pobliżu wież obserwacyjnych sygnały alarmowe pochodzące z czujników sejsmicznych będą wymuszały w sposób automatyczny skierowanie kamer systemów optoelektronicznych w kierunku rejonu, w którym nastąpił alarm.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

SG podkreśla, że umowa dotyczy nie tylko dostawy zestawów perymetrycznych lecz także ich instalacji i szkolenia z ich użytkowania. Zakup finansowany jest w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017–2020”.

Opisywane zestawy mają zostać przekazane Straży Granicznej do 15 grudnia bieżącego roku.

Zobacz także: Straż Graniczna zatrzymała 33 Ukraińców i 2 Czechów za próbę nielegalnego przekroczenia granicy

strazgraniczna.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz