Prezydent Władimir Putin wezwał do rozmów z rządem Syrii w sprawie rozbudowy rosyjskich obiektów wojskowych w tym kraju – poinformowała w piątek agencja Interfax. Rosjanie mają obecnie w Syrii bazę lotniczą i port morski.

Jak poinformował w piątek Interfax, Rosja chce znacznie rozszerzyć swoją obecność wojskową w Syrii, Prezydent Władimir Putin nakazał Ministerstwu Obrony i Ministerstwu Spraw Zagranicznych, aby przeprowadzili rozmowy z rządem Baszara Assada w sprawie uzyskania dostępu do morza w Syrii, a także do obiektów wojskowych i dodatkowych nieruchomości na lądzie.

Rosjanie mają obecnie dwie stałe bazy wojskowe w Syrii – bazę lotniczą w prowincji Latakia w zachodniej Syrii oraz bazę morską w Tartus na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Zobacz też: Rosyjskie myśliwce przechwyciły amerykański samolot patrolowy nad Morzem Śródziemnym [+Video]

Dyrektywa popiera propozycję rządu rosyjskiego „w sprawie podpisania protokołu nr 1 do umowy między Federacją Rosyjską a Syryjską Republiką Arabską w sprawie stacjonowania grupy powietrznej Rosyjskich Sił Zbrojnych w Syryjskiej Republice Arabskiej z dnia 26 sierpnia 2015 roku dotyczącej przekazanie dodatkowych nieruchomości i terytorium wodnego. ”

Putin poinstruował także „Ministerstwo Obrony, aby prowadziły negocjacje z Syrią przy udziale rosyjskiego MSZ i po osiągnięciu porozumienia podpisały wspomniany protokół w imieniu Rosji, upoważniając go do wprowadzania zmian w projekcie zatwierdzonym przez rząd rosyjski, o ile nie mają one fundamentalnego charakteru ”- przekazała agencja prasowa.

Zobacz też: Media: w Libii pojawiły się systemy Pancyr-S1 w wersji używanej przez rosyjską armię [+VIDEO/+FOTO]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zarówno baza Tartus, jak i Latakia mają zostać rozbudowane, aby umożliwić rosyjskim siłom zbrojnym wyższy poziom wydajności i funkcjonalności – przekazał Jurij Szwitkin, wiceprzewodniczący rosyjskiego komitetu obrony.

„Tartus ma teraz raczej ograniczoną funkcjonalność” – powiedział Interfaxowi, dodając, że port powinien stać się pełnoprawną bazą marynarki wojennej. W 2019 roku Moskwa obiecała już miliony dolarów na modernizację obiektu. Shvitkin powiedział, że Rosja chciałaby oddzielić cywilną część lotniska w Latakii od sekcji wojskowej, aby zapewnić lepszą ochronę wojska i technologii.

Zobacz też: Osiem nowych dział samobieżnych 2S35 Koalitsiya-SV w rosyjskiej armii

Kresy.pl/Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz