Amerykańskie Siły Marynarki Wojennej w regionie Europa-Afryka potwierdziły we wtorek, że dwa rosyjskie myśliwce Su-35 wykonywały niebezpieczne manewry w pobliżu amerykańskiego samolotu rozpoznawczego P-8A.

We wtorek w komunikacie prasowym amerykańskiej marynarki podano, że samolot P-8A podczas lotu we wschodniej części Morza Śródziemnego nad wodami międzynarodowymi został przechwycony na 65 minut przez dwa rosyjskie samoloty Su-35.

Przechwycenie zostało uznane przez US Navy za niebezpieczne i nieprofesjonalne, ponieważ rosyjscy piloci zajęli bardzo bliskie pozycje względem amerykańskiego samolotu, co ograniczyło zdolność P-8A do bezpiecznego manewrowania.

Zdaniem Amerykanów działania rosyjskich pilotów Su-35 były niepotrzebne i niespójne z międzynarodowymi przepisami lotniczymi oraz zagrażały bezpieczeństwu lotu wszsytkich samolotów.

“Mimo tego, że rosyjskie samoloty operowały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, ta interakcja była nieodpowiedzialna. Oczekujemy, że będą działać zgodnie z międzynarodowymi standardami ustalonymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zapobiegania incydentom, w tym porozumienia z 1972 roku w sprawie zapobiegania incydentom na pełnym morzu (INCSEA). Takie działania zwiększają ryzyko kolizji w powietrzu” – przekazała amerykańska marynarka wojenna w komunikacie.

Zobacz też: Rosjanie przechwycili amerykański samolot zwiadowczy w pobliżu Krymu [+VIDEO]

Jak przekazywaliśmy na naszym portalu, w zeszłym miesiącu doszło do dwóch podobnych incydentów. 19 kwietnia rosyjski Su-35 dwukrotnie przechwycił amerykańskiego zwiadowcę w przeciągu 100 minut. “Pierwsze przechwycenie uznano za bezpieczne i profesjonalne” – stwierdzono w komunikacie, podczas gdy drugie miało być “niebezpieczne i nieprofesjonalne”. Według Amerykanów Su-35 dynamicznie i na dużej prędkości zbliżył się do amerykańskiego samolotu na odległość 25 stóp czyli niecałe 8 metrów, narażając P-8A.

Do podobnego incydentu pomiędzy Su-35 a P-8A miało dojść nad tymi wodami 15 kwietnia br. Jak twierdzą Amerykanie, w obu przypadkach ich samoloty działały zgodnie z prawem międzynarodowym i nie prowokowały Rosjan.

Kresy.pl/US-Navy

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply