Rosyjscy lotnicy po raz drugi w ciągu ostatnich czterech dni zachowali się w niebezpieczny i nieprofesjonalny sposób wobec samolotu amerykańskich sił powietrznych – twierdzi amerykańska 6. Flota.

W wydanym w niedzielę komunikacie 6. Flota Marynarki Wojennej USA zarzuciła Rosjanom, że ich myśliwiec Su-35 wykonał niebezpieczny manewr podczas przechwycenia nad Morzem Śródziemnym amerykańskiego samolotu rozpoznawczego P-8A.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Według Amerykanów do incydentu doszło w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. 19 kwietnia rosyjski Su-35 dwukrotnie przechwycił amerykańskiego zwiadowcę w przeciągu 100 minut. „Pierwsze przechwycenie uznano za bezpieczne i profesjonalne” – stwierdzono w komunikacie, podczas gdy drugie miało być „niebezpieczne i nieprofesjonalne”. Według Amerykanów Su-35 dynamicznie i na dużej prędkości zbliżył się do amerykańskiego samolotu na odległość 25 stóp czyli niecałe 8 metrów, narażając P-8A na podmuch gazów wylotowych silnika odrzutowego i turbulencje.

W odpowiedzi samolot sił USA, który jak podkreślono leciał na stałej wysokości i ze stałą prędkością, musiał obniżyć lot.

6. Flota USA stwierdziła, że działania rosyjskiego samolotu były „niezgodne ze sztuką lotniczą i międzynarodowymi przepisami lotniczymi”, przez co doszło do „poważnego zagrożenia bezpieczeństwu lotu obu samolotów”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Do podobnego incydentu pomiędzy Su-35 a P-8A miało dojść nad tymi wodami 15 kwietnia br. Jak twierdzą Amerykanie, w obu przypadkach ich samoloty działały zgodnie z prawem międzynarodowym i nie prowokowały Rosjan.

Rosyjskie ministerstwo obrony do tej pory nie odniosło się do zarzutów Amerykanów. Potwierdzono jedynie przechwycenie amerykańskiego samolotu zwiadowczego lecącego „w stronę obiektów Federacji Rosyjskiej w Syrii” przez Su-35 z bazy w Humajmim. „Po tym, jak amerykański samolot zwiadowczy zmienił kurs lotu (…), myśliwiec wrócił na lotnisko” – podał rosyjski resort obrony.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Media: Rosja oferuje Turcji myśliwce Su-35 w miejsce amerykańskich F-35

Kresy.pl / c6f.naavy.mil / Interfax

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz