Czechy: Państwo sfinansuje 70 proc. kosztów budowy nowych reaktorów jądrowych

W czwartek premier Czech Andrej Babisz zapowiedział, że rząd udzieli pożyczki, która będzie sięgała 70 proc. kosztów, na budowę nowych reaktorów jądrowych w elektrowni atomowej Dukovany. Pozostałe 30 proc. sfinansuje Czeskie Przedsiębiorstwo Energetyczne (CPE). Szacunki wskazują, że całkowity koszt projektu wyniesie 6 mld euro.

Premier Czech Andrej Babisz zapowiedział w czwartek, że rząd udzieli pożyczki, sięgającej 70 proc. kosztów, na budowę nowych reaktorów jądrowych w elektrowni atomowej Dukovany – informuje portal “World Nuclear News”. 30 proc. będzie finansowało zaś  Czeskie Przedsiębiorstwo Energetyczne (CPE).  Szacuje się, że koszt projektu wyniesie około 6 mld euro.

Wicepremier, minister przemysłu, handlu i transportu Karel Havlíček powiedział, że do końca czerwca zostaną podpisane dwie z trzech umów między czeskim rządem a CPE dotyczące budowy bloku o mocy 1200 MW.

Dodał, że do końca tego roku zostanie ogłoszona procedura przetargowa na wybór dostawcy reaktora. Zwycięzca zostanie wybrany zaś do końca 2022 r.

Zaznaczył, że decyzja, czy inwestycja państwa w projekt będzie pochodziła w całości ze środków własnych, czy też będzie obejmowała „zasoby zagraniczne”, będzie opierać się na rozmowach Czech z Komisją Europejską. Dodał, że koszt projektu dla czeskich płatników będzie stanowić jedną dziesiątą kosztów poniesionych przez nich w związku z inwestycjami w odnawialne źródła energii.

Czytamy, że budową nowego reaktora wyraziło zainteresowanie pięć firm: amerykański Westinghouse, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), japońsko-francuski joint venture ATMEA, China General Nuclear Power Group (CGN) oraz rosyjski Rosatom.

Czeskie Przedsiębiorstwo Energetyczne zwróciło się 25 marca do urzędu ds. bezpieczeństwa jądrowego z wnioskiem o budowę dwóch nowych reaktorów w elektrowni jądrowej Dukovany. Obecnie w ośrodku w regionie Vysočina działają cztery reaktory VVER-440.

Zobacz także: Babisz: Austria sprzeciwia się energii jądrowej, a sama importuje ją z Czech

world-nuclear-news.org . kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply