Polscy strażnicy graniczni zatrzymali na granicy z Czechami cztery busy z 33 obywatelami Ukrainy i 2 obywatelami Czech. Kierowcy pojazdów usiłowali wjechać do Czech przez tzw. zieloną granicę z pominięciem kontroli granicznej i sanitarnej.

Do zatrzymania doszło w piątek w Woli Sokołowskiej w powiecie lubańskim (woj. dolnośląskie). Funkcjonariusze SG zauważyli podczas patrolu cztery busy na polskich i czeskich numerach rejestracyjnych zmierzające w kierunku Czech. Po zatrzymaniu i sprawdzeniu dokumentów okazało się, że pojazdami podróżowało 33 obywateli Ukrainy w wieku od 20 do 60 lat i dwóch Czechów – 45-latek i 60-latek, którzy byli kierowcami dwóch busów.

Jak ustalono, Ukraińcy wjechali do Polski legalnie w ostatnich dniach przez przejście graniczne z Ukrainą, posiadając wizy krajowe z prawem do pracy i powinni obecnie przechodzić kwarantannę. Za próbę usiłowania przekroczenia granicy wbrew przepisom wszyscy cudzoziemcy, włącznie z dwoma Czechami, zostali ukarani mandatami karnymi. Ponadto Ukraińcom unieważniono wizy, wydano im decyzje zobowiązujące ich do opuszczenia Polski oraz orzeczono wobec nich czasowe zakazy wjazdu na terytorium RP i całej strefy Schengen. “Dzisiaj obywatele Ukrainy będą przekazani służbom swojego kraju” – zapowiedziała Straż Graniczna.

Informując o zatrzymaniach w Woli Sokołowskiej Straż Graniczna przypomniała, że od 15 marca przywrócono kontrole graniczne na granicy Polski z innymi państwami strefy Schengen i w związku z tym granicę można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach.

Przypomnijmy, że do podobnego zatrzymania doszło pod koniec marca br. na śląskim odcinku polsko-czeskiej granicy, przy czym 20 obywateli Ukrainy usiłowało przedostać się z Czech do Polski.

Kresy.pl / strazgraniczna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply