Straż Graniczna ujawniła dane o liczbie osób, którym w tym roku postawiono zarzuty pomocnictwa w nielegalnej imigracji. Najwięcej wśród nich jest Ukraińców.

Jak podała w środę Polska Agencja Prasowa, w tym roku zarzut pomocnictwa w nielegalnej imigracji usłyszało od Straży Granicznej 422 osób. To o rząd wielkości więcej niż rok temu – w 2020 roku taki zarzut postawiono zaledwie 31 osobom.

Największą grupę wśród przemytników ludzi stanowili Ukraińcy. To 91 osób, czyli 21 proc. wszystkich osób, którym postawiono zarzuty w tym roku. Za nimi znaleźli się Gruzini (56 osób, 13 proc.) i Syryjczycy (55 osób, 13 proc.).

Według Straży Granicznej w tym roku najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej odnotowano w październiku – 17,5 tysiąca. Drugim w kolejności miesiącem pod tym względem był listopad (8,9 tys.), po nim wrzesień (7,7 tys.) i sierpień (3,5 tys.). W grudniu liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy spadła do 1,4 tys. W sumie w bieżącym roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego dostania się z Białorusi do Polski.

Z danych, które tydzień temu Straż Graniczna przesłała portalowi Kresy.pl, wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią prawie 90 proc. osób zatrzymanych od początku roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego).

Wśród osób zatrzymanych od początku tego roku  za pomocnictwo dominują głównie ob. Ukrainy (70 os.), Gruzji ( 52 os.) i Syrii (47 os.), Polski (43 os.) , ob. Niemiec (25 os.) i ob. Iraku (23 os.) na łączna liczbę 355 zatrzymanych osób – przekazała 13-go grudnia portalowi Kresy.pl rzeczniczka prasowa Straży Granicznej, por. Anna Michalska.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada br. Straż Graniczna podawała, że 90 proc. osób, które usłyszały zarzut pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, to cudzoziemcy.

Kresy.pl / pap.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz