Sytuacja związana z bezrobociem nie wygląda tak „różowo”, jak twierdzi rząd, szczególnie na wschodzie Polski – wynika z danych GUS przytoczonych w poniedziałek przez portal Money.pl. W niektórych urzędach pracy na jedną ofertę pracy przypada aż 50 bezrobotnych.

Jak napisało Money.pl, na koniec 2018 roku na 970 tys. bezrobotnych przypadało niespełna 63 tys. ofert pracy, co średnio dawało 15 bezrobotnych na jedną ofertę. Najlepiej sytuacja wyglądała na południowym-zachodzie kraju – w woj. śląskim na jedną ofertę przypadało 7 bezrobotnych, w dolnośląskim – 8, lubuskim – 9, a w opolskim 10. Odwrotnie było na wschodzie Polski, szczególnie w województwach lubelskim i podkarpackim, gdzie ofert pracy było nawet pięć razy mniej niż na zachodzie. Na Podkarpaciu na jedną ofertę przypadało 49 bezrobotnych, a na Lubelszczyźnie 46. Niewiele lepiej wyglądała sytuacja w świętokrzyskim (38) i podlaskim (31).

Nawet w województwie mazowieckim na jedną ofertę czekało 25 osób bezrobotnych. Jak stwierdza Money.pl. jest to region ogromnych dysproporcji – w Warszawie bezrobocie wynosi 1,5 proc., podczas gdy w niektórych mazowieckich powiatach sięga ono 25 proc.

Znaczna dysproporcja pomiędzy liczbą bezrobotnych a dostępnych ofert pracy nie oznaczała jednak, że szybko znajdowali się na nie chętni. Co trzecia oferta pozostawała niewykorzystana przez dłużej niż jeden miesiąc. Money.pl podkreśliło, że nie wszyscy zarejestrowani bezrobotni w rzeczywistości szukają pracy, więc konkurencja nie była aż tak duża, jak sugeruje statystyka. Zdaniem ekspertów cytowanych przez portal, bezrobocie, które w Polsce wynosi 6,1 proc. w najbliższych miesiącach będzie spadać, jednak coraz wolniej, ponieważ zbliżamy się do poziomu bezrobocia naturalnego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: „Rzeczpospolita”: Ukraińcy nie chcą do Niemiec – wolą pracować i zostać w Polsce na dłużej

Kresy.pl / money.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz