„Komsomolska Prawda” zapytała deputowanego rosyjskiej Dumy Państwowej i byłego głównego lekarza sanitarnego Rosji Giennadija Oniszczenkę o opinię w sprawie pomysłów przejścia na 4-dniowy tydzień pracy. Zdaniem polityka 3 dni wolnego w tygodniu przyniosą jedynie zwiększenie spożycia alkoholu wśród Rosjan.

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie deputowany „Jednej Rosji” Giennadij Oniszczenko uznał, że przejście na 4-dniowy tydzień pracy byłoby dla Rosji szkodliwe, ponieważ przyczyni się do wzrostu spożycia alkoholu. „Bo już w czwartek możemy się upić, doprawić w piątek, a w sobotę i niedzielę płynnie wyjść z tego stanu” – mówił były główny lekarz sanitarny Rosji.

Oniszczenko tłumaczył, że przemysł rekreacyjny w Rosji jest zbyt mało rozwinięty, by zapełnić ludziom czas w wydłużone weekendy. „Człowiek będzie siedział na kanapie, albo gdzieś…” – uważa deputowany.

Rosyjski parlamentarzysta zwracał także uwagę, że rosyjskiej gospodarki nie stać 4-dniowy tydzień pracy, tym bardziej w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Oniszczenko wskazywał, że rosyjska gospodarka skurczyła się o 6-7 proc. a nawet optymistyczne prognozy mówią, że straty tej nie uda się odrobić w 2021 roku. „Jeśli więc wprowadzimy czterodniowy tydzień pracy, świadomie przedłużymy ten okres” – tłumaczył.

Jak podaje TASS, z inicjatywą skrócenia tygodnia pracy do czterech dni wystąpił w czerwcu 2019 roku na Międzynarodowej Konferencji Pracy w Genewie Dmitrij Miedwiediew, ówczesny premier Federacji Rosyjskiej. Miedwiediew podkreślał, że zmianie powinno towarzyszyć nie tylko utrzymanie poziomu płac, ale także wzrost wydajności pracy. Według TASS zakłada się, że w najbliższym czasie szereg przedsiębiorstw zaangażowanych w realizację narodowego projektu „Wydajność pracy i wsparcie zatrudnienia” wprowadzi eksperymentalnie czterodniowy tydzień pracy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Połowa Rosjan za wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy

Kresy.pl / kp.ru / tass.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz