Wiceszef komisji obrony w Dumie Państwowej Federacji Rosyjskiej uważa, że rosyjska armia powinna zareagować na dostawy amerykańskiej broni dla Ukrainy atakiem na ambasadę USA w Kijowie.

Jak podał w czwartek ukraiński portal Censor.net, powołując się na rosyjski portal Lenta.ru, zastępca przewodniczącego komisji obrony rosyjskiej Dumy Jurij Szwytkin oświadczył, że dostawy amerykańskich wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS na Ukrainę „krok po kroku prowadzą do trzeciej wojny światowej”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

791 PLN    (3.59%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Szwytkin, który należy do proputinowskiej, rządzącej partii Jedna Rosja, przyznał też, że dostawy HIMARS-ów na Ukrainę mogą znacznie wpłynąć na przebieg wojny.

„To oczywiście dość poważnie komplikuje sytuację. To po raz kolejny podkreśla zmierzanie przez USA krok po kroku w kierunku trzeciej wojny światowej. Należy rozumieć, że musimy zareagować ostro. Moim zdaniem reakcja powinna dzisiaj dotyczyć również tych krajów, które dostarczają broń. I nie tylko niszczyć infrastrukturę i tak dalej, ale myślę, że [także] główny ośrodek decyzyjny – ambasadę USA. Myślę, że prędzej czy później stanie się to celem rosyjskich sił zbrojnych, „milicji ludowej” „DRL” i „ŁRL” – powiedział rosyjski polityk cytowany przez Censor.net.

Szwytkin wezwał także do „zmasowanych uderzeń” na dzielnicę rządową w Kijowie.

Rosyjski deputowany wyraził przekonanie, że Ukraina, wbrew zapewnieniom, wykorzysta HIMARS-y do uderzeń na cele na terytorium Rosji.

Jak pisaliśmy, w środę wiceszefowa dyplomacji USA, Wendy Sherman powiedziała, że amerykańskie systemy artylerii rakietowej HIMARS są już na Ukrainie. W czwartek potwierdził to minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Personel ambasady USA, która czasowo została przeniesiona do Lwowa, został ewakuowany do Polski 22 lutego, na dwa dni przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rodziny pracowników dyplomatycznych zostały wywiezione jeszcze w styczniu. W maju szef Departamentu Stanu Antony Blinken poinformował o ponownym otwarciu ambasady USA w Kijowie.

CZYTAJ TAKŻE: W rosyjskim parlamencie popierają dostarczenie broni separatystom z Donbasu

Kresy.pl / censor.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz