USA ponownie otwarły swoją ambasadę w Kijowie

Prawie trzy miesiące po wycofaniu personelu dyplomatycznego z Kijowa, Amerykanie ponownie otwarli tam swoją ambasadę.

Oświadczenie na temat przywrócenia przedstawicielstwa dyplomatycznego w Kijowie wydał w środę sam sekretarz stanu Antony Blinken. „Naród ukraiński, z naszą pomocą w zakresie bezpieczeństwa, obronił swoją ojczyznę w obliczu bezwzględnej inwazji Rosji, w wyniku czego gwieździsty sztandar ponownie powiewa nad ambasadą” – treść oświadczenia zacytował portal telewizji Al Jazeera.

Blinken stwierdził, że Stany Zjednoczone stosują „dodatkowe środki w celu zwiększenia bezpieczeństwa naszych kolegów, którzy wracają do Kijowa.

Prezydent USA Joe Biden nominował Bridget Brink, zawodową funkcjonariuszkę służby zagranicznej USA, na ambasadora na Ukrainie. Brink dobrze zna region. Poprzednio pełniła funkcję ambasadora na Słowacji. Wcześnie była starszym doradcą i zastępcą asystenta sekretarza stanu w Biurze do Spraw Europy i Eurazji, w którym zajmowała się Europą Wschodnią i Kaukazem. Pełniła również funkcję zastępcy ambasadora w Uzbekistanie i Gruzji.

Podczas wysłuchania zatwierdzającego w Senacie 10 maja, Brink nazwała wyzwania stojące przed Ukrainą „ogromnymi” i zwróciła się do senatorów z Partii Demokratycznej i Republikańskiej o poparcie. Senacka Komisja Spraw Zagraniczna jeszcze nie zatwierdziła Bink.

[kresy_casual] 

Personel ambasady USA w Kijowie został ewakuowany do Polski 22 lutego, na dwa dni przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rodziny pracowników dyplomatycznych zostały wywiezione jeszcze w styczniu.

25 kwietnia Blinken i sekretarz obrony USA Lloyd Austin osobiście przybyli do Kijowa i spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zapowiedzieli dodatkową pomoc wojskową USA dla tego państwa i stopniowy powrót amerykańskich dyplomatów.

Wysocy urzędnicy amerykańscy ostrzegli, że Rosja przygotowuje się do długiego konfliktu, a Avril Haines, szefowa amerykańskiego wywiadu, powiedziała w zeszłym tygodniu amerykańskim parlamentarzystom, że skoncentrowanie rosyjskich działań wojennych na Donbasie jest tylko tymczasowe, a Putin “nadal zamierza osiągnąć cele poza Donbasem”.

aljazeera.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply