Biały Dom ujawnił stenogram rozmowy Trumpa z Zełeńskim [+DOKUMENT]

Zgodnie z zapowiedziami Donalda Trumpa, Biały Dom odtajnił treść telefonicznej rozmowy między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim.

Kwestia lipcowej rozmowy prezydenta USA z Zełeńskim wzbudziła kontrowersje, bowiem wyciekły informacje, iż Trump domagał się w jej trakcie wszczęcia przez ukraińską prokuraturę postępowania wobec Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta USA, Joe Bidena ubiegającego się o nominację Partii Demokratycznej do wyborów prezydenckich. Jak poinformowaliśmy we wtorek Trump zgodził się na odtajnienie rozmowy telefonicznej jaką odbył z Zełenskim.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rozmowa rozpoczęła się od gratulacji Trumpa złożonych Zełenskiemu z powodu zdecydowanego zwycięstwa partii tego drugiego w ukraińskich wyborach prezydenckich. Prezydent USA określił je „wielkim zwycięstwem” i „fantastycznym osiągnięciem” dzięki „strasznej pracy” jaką miał wykonać ukraiński prezydent. „Miałem możliwość uczyć się od Pana” – odpowiedział Zełenski twierdząc, że wykorzystywał w czasie kampanii wyborczej działania podobne do tych jakie pozwoliły zwyciężyć w wyborach Trumpowi. „Byliśmy w unikalnej sytuacji i byliśmy zdolni do osiągnięcia unikalnego sukcesu” – chwalił się Załenski.

Mówiąc o polityce wewnętrznej Ukrainy Zełenski stwierdza – „Próbujemy ciężko pracować ponieważ chcemy osuszyć bagno tutaj, w naszym kraju” – używając sformułowania jakie używa też Trumpa mówiący o „bagnie” w Waszyngtonie. „Zaangażowaliśmy wielu nowych ludzi. Nie starych polityków, nie typowych polityków, ponieważ chcemy mieć nowy format i nowy typ rządu. Jest pan w tym dla nas wielkim nauczycielem” – powiedział Zełenski.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Po tej deklaracji Trump zaczął mówić o polityce międzynarodowej – „Powiem, że robimy wiele dla Ukrainy. Czynimy wiele wysiłków i poświęcamy wiele czasu. Dużo więcej niż robią państwa europejskie i one powinni pomagać wam więcej niż pomagają. Niemcy nie robią dla was prawie nic. Wszystko co robią to gadanie i myślę, że to jest coś o co powinien pan ich zapytać”. Trump wymienia personalnie Angelę Merkel jak polityka, który „nic nie robi” dla Ukrainy. Oskarża o to także „wiele spośród krajów europejskich”, natomiast USA są według Trumpa „bardzo, bardzo dobre dla Ukrainy”.

Zełenski odpowiada na to „Masz absolutną rację. […] Rozmawiałem z Angelą Merkel i spotykałem się z nią. Spotykałem się także i rozmawiałem z Macronem i powiedziałem im, że nie robią tak wiele jak potrzeba żeby robili w kwestii sankcji. Oni nie egzekwują sankcji. Nie pracują tak bardzo jak powinni pracować dla Ukrainy”. Zełenski posuwa się w swojej krytyce dalej – „Unia Europejska powinna być naszym największym partnerem, ale Stany Zjednoczone są dużo większym partnerem niż Unia Europejska i jestem panu za to bardzo wdzięczny ponieważ Stany Zjednoczone robią dość dużo dla Ukrainy”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Mówiąc o amerykańskim wsparciu dla swojego kraju, Zełenski podkreślił pomoc w sferze wojskowej i zadeklarował, że Kijów jest gotowy do zakupu kolejnych wyrzutni pocisków Javelin.

W dalszej części rozmowy Trump prosi Zełenskiego o „przysługę” i odnosi się do urzędu Prokuratora Generalnego Ukrainy. Prezydent Ukrainy mówiąc matomiast o woli wzmocnienia współpracy z Waszyngtonem wspomina o rozmowie swojego współpracownika z doradcą prezydenta USA Rudym Giulianim. Według mediów to właśnie Giuliani miał być wysyłany do Kijowa z misją wywarcia presji na władze Ukrainy by rozpoczęły postępowanie przeciw Hunterowi Bidenowi. W kontekście pytania Trumpa o osobę prokuratora generalnego Ukrainy, Zełenki zapewnił amerykańskiego prezydenta, że „otaczam się najlepszymi i najbardziej doświadczonymi ludźmi, chcę także panu powiedzieć, że jesteśmy przyjaciółmi”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W odpowiedzi Trump skarży się na zwolnienie poprzedniego prokuratora, Jurija Łucenki, którego ocenia jako „bardzo dobrego”. Twierdzi, że byli w to zaangażowani na Ukrainie „bardzo źli ludzie”. Podkreśla też rangę i talenty Giulianiego. Jak dodaje – „Ja poproszę aby [Giuliani] zadzwonił do was i prokuratora generalnego [Ukrainy].

Następnie określa byłą ambasador USA w Kijowie jako „nieprzyjemnego człowieka, a ludzie z którymi ona zadawała się na Ukrainie także byli źli, chcę żeby pan o tym widział”. Trump odnosi się w ten sposób do byłej ambasador USA w Kijowie, Marie Yovanovitch, która według relacji byłego prokuratora generalnego Jurija Łucenki, przekazała mu listę osób, które według władz USA nie mogą być objęte działaniami ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości.

„I jeszcze jedno. Dużo mówią o synu Bidena, i że Biden zamknął sprawę karną, a wiele osób chce się o tym dowiedzieć, więc wszystko, co możecie robić pan i prokurator, byłoby świetnie. Biden wszędzie chwali się, że zamknął sprawę, więc jeśli potrafisz to załatwić … To wszystko wydaje mi się okropne” – powiedział Trump.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zełenski odpowiada, że jest „zaznajomiony z sytuacją” a nowy prokurator generalny Ukrainy „będzie stuprocentowo moim człowiekiem, moją kandydaturą, która zostanie zaaprobowana przez parlament i on otworzy nową sprawę we wrześniu. Prezydent Ukrainy deklaruje, że nowy prokurator generalny zajmie się sprawą spółki w której radzie nadzorczej zasiadał Hunter Biden. Chodzi o spółkę gazową Burisma Holdings, która jest podejrzana o pranie brudnych pieniędzy. „Zajmiemy się tym” – zapewnia Zełenski. Prosi też Trumpa o dodatkowe materiały, które mogłyby posłużyć ukraińskich śledczym. Zgodził się z negatywną oceną Yovanovitch, która według niego „podziwiała poprzedniego prezydenta [Petro Poroszenkę] i była po jego stronie”.

Trump jeszcze raz powtarza, że z władzami Ukrainy będzie kontaktować się w kwestii sprawy Bidena juniora Rudy Giuliani a także amerykański prokurator generalny William P. Barr. Jak mówi do ukraińskiego prezydenta – „Jestem pewny, że sobie z tym poradzicie”. Zełenski odpowiada – „Pragnę pana zapewnić, że podejdziemy bardzo poważnie do sprawy [Bidena juniora] i będziemy pracować nad śledztwem”. Następnie przechodzi on do spraw współpracy gospodarczej, szczególnie perspektyw nabywania amerykańskich surowców energetycznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Trump jeszcze raz powtarza, że w sprawie Bidena juniora będą dzwonić Giuliani i Barr i stwierdza, że Zełenski może dzwonić do Białego Domu. Zełenski mówi, że oczekuje na bezpośrednie spotkanie i przewiduje, że może się ono odbyć we wrześniu w Polsce (ostatecznie Trump nie przyjechał do Warszawy na obchody rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej) i proponuje nawet by amerykański prezydent udał się z polskiej stolicy do Kijowa na pokładzie jego samolotu. Trump deklaruje, że czeka na Zełenskiego w Waszyngtonie, a o spotkaniu w Warszawie mówi jedynie „może”. Oficjalnie amerykańskie prezydent odwołał wizytę na uroczystościach w Warszawie na trzy dni przed uroczystościami.

rt.com/kresy.pl

 

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz