Białoruski przywódca Aleksandr Łukaszenko zapowiedział, że wspólne, białorusko-rosyjskie ćwiczenia zostaną przeprowadzone przy granicy z Ukrainą. Pierwszy etap manewrów rozpocznie się tej zimy.

W rozmowie z szefem rosyjskiej, państwowej agencji informacyjnej „Rossija Siewodnia” białoruski przywódca Aleksandr Łukaszenko powiedział, że Białoruś i Rosją przeprowadzą manewry wojskowe. Mają się one odbyć przy granicy z Ukrainą.

Łukaszenko tłumaczył to tym, że Ukraina przeprowadza obecnie manewry wojskowe przy białoruskiej granicy, z udziałem 10 tys. ludzi. Twierdził, że Ukraińcy ćwiczą też taktykę walki w zalesionym, bagnistym terenie. Najpewniej miał na myśli operację „Polesie”, rozpoczęto tydzień temu przez ukraińskie służby w związku z ryzykiem wystąpienia kryzysu migracyjnego z kierunku białoruskiego. Ma ona na celu zwiększeni ochrony strefy przygranicznej.

– Musimy dziś wzmocnić południową granicę Białorusi. Ta sytuacja nie pojawiła się z naszej winy – mówił białoruski przywódca. – Czyż nie powinniśmy odpowiedzieć? Powinniśmy. Zasugerowałem prezydentowi [Rosji-red.], żebyśmy zorganizowali ćwiczenia wojskowe.

Łukaszenko zapowiedział, że wspólne rosyjsko-białoruskie manewry zostaną przeprowadzone w dwóch etapach. Pierwszy ma rozpocząć się „w najbliższych kilku miesiącach”.,

– Wciąż opracowujemy plany, ale pierwszy etap zdecydowanie zostanie przeprowadzony zimą. Wszystko jest na to przygotowane – powiedział. – Pewnie będą się tam oburzać, ale przeprowadzimy te manewry. Będziemy wzmacniać tę część granicy.

Czytaj także: Łukaszenko grozi rozmieszczeniem rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi

Przypomnijmy, że w poniedziałek białoruski minister obrony Wiktor Chrenin wygłosił oświadczenie po konferencji rządowej zorganizowanej przez prezydenta Białorusi w centrum kontroli strategicznej Ministerstwa Obrony 29 listopada w celu omówienia bezpieczeństwa wojskowego. Poinformował wówczas, że Białoruś zamierza przeprowadzić wspólnie z Rosją ćwiczenia armii w celu osłaniania granicy z Ukrainą. Zauważył, że Białoruś i Rosja nie zamierzają organizować ćwiczeń wojskowych na dużą skalę, takich jak ćwiczenia Zapad lub Tarcza Związkowa w 2022 roku. Chcą przeprowadzić zestaw średnioterminowych wydarzeń i środków,  aby pokryć południowe granice Białorusi.

Warto przypomnieć poprzednią wypowiedź Wiktora Chrenina. „Państwa członkowskie NATO budują potencjał ofensywny sił zbrojnych w pobliżu granic Białorusi” – przekonywał białoruski minister obrony podczas konferencji rządowej.

Minister obrony Białorusi jest zaniepokojony, że w Polsce powstaje 18. Dywizja Zmechanizowana i brygada obrony terytorialnej. „Niektóre z nich znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie naszej granicy państwowej” – podkreślił Wiktor Chrenin. „Szczególnie niepokojące jest nabycie czołgów Abrams, systemów rakiet przeciwlotniczych Patriot, systemów rakiet wielokrotnego startu Himars oraz samolotów bojowych F-35 z pociskami manewrującymi”.

Belta / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply