Łukaszenko grozi rozmieszczeniem rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi

Aleksandr Łukaszenko zapowiedział, że jeśli NATO przeniesie amerykańską broń jądrową z Niemiec do Europy Środkowej, to wtedy zaproponuje, żeby Rosja rozmieściła swoją broń nuklearną na Białorusi.

Białoruski przywódca, Aleksandr Łukaszenko, udzielił wywiadu Dmitrijowi Kisielowowi – szefowi rosyjskiej, państwowej agencji informacyjnej „Rossija Siegodnia”. Rozmowa dotyczyła między innymi zagadnień z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym relacji z NATO. Łukaszenko został zapytany o niedawne wypowiedzi sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga, w których mówił o możliwości przeniesienie broni jądrowej z Niemiec do Europy Wschodniej. Potwierdził, że zna tę wypowiedź.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Tak. Wtedy zaproponuję [prezydentowi Rosji Władimirowi] Putinowi powrót broni jądrowej na Białoruś – powiedział białoruski przywódca. Dopytywany przez Kisielowa, o jaką broń jądrową chodzi, Łukaszenko odparł: – Dogadamy się jakie. To broń jądrowa, która będzie najefektywniejsza w takim układzie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Już nie raz mówiłem, że my na terytorium Białorusi jesteśmy na to gotowi. Jak jak rozważny gospodarz niczego nie zniszczyłem, wszystkie silosy są na miejscu – dodał, odnosząc się do pochodzącej z czasów sowieckich infrastruktury dla magazynowania i rozmieszczania broni jądrowej.

Łukaszenko mówił też, że w związku z prowadzonymi w sąsiednich krajach, m.in. w Polsce, na Litwie czy na Ukrainie, ćwiczeniami wojskowymi NATO, musi „przewidywać co się stanie, żeby uniknąć powtórki wydarzeń z 1941 roku, tj ataku III Rzeczy na ZSRR. – Muszę mieć plany, pododdziały i jednostki białoruskiej armii, które odpowiedzą na wszelką próbę stworzenia tu konfliktu, na granicy krajów bałtyckich, Polski i Ukrainy [z Białorusią – red.] – powiedział. – Niestety oni, Ukraińcy, wybiegają w przód nawet przed żołnierzy NATO – jak zawsze. Zamknęli przestrzeń powietrzną dla białoruskich samolotów wcześniej niż UE i Amerykanie, tutaj jest dokładnie to samo.

Dodajmy, że Białoruś zamierza przeprowadzić wspólnie z Rosją ćwiczenia wojskowe w celu osłaniania południowych granic kraju. Manewry mają odbyć się w rejonie granicy z Ukrainą.

Przypomnijmy, że Łukaszenko stosunkowo niedawno oświadczył, że chciałby pozyskać od Rosji kilka dywizjonów z taktycznymi rakietami balistycznymi Iskander, żeby rozmieścić je m.in. od strony granicy z Polską.

Potrzebuję kilku dywizjonów na zachodzie i na południu, niech tam stoją” – powiedział Łukaszenko. Zwrócił uwagę, że zasięg systemów Iskander to 500 km, podczas gdy u białoruskich systemów Polonez to 300 km. Zaznaczmy przy tym, że ten ostatni to system innego typu, mianowicie artyleria rakietowa dalekiego zasięgu, z wieloprowadnicowymi wyrzutniami. Iskandery to z kolei systemy wykorzystujące rakiety balistyczne krótkiego zasięgu.

Jak informowaliśmy, w miniony piątek NATO wezwało potencjalny nowy rząd koalicyjny Niemiec do poparcia strategii odstraszania nuklearnego Sojuszu. Jens Stoltenberg rozważa przeniesienie broni jądrowej z Niemiec do Europy Wschodniej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Naszym celem jest świat wolny od broni jądrowej. Ale tak długo, jak mają je inni, NATO też musi je mieć” – powiedział w piątek w Berlinie Stoltenberg. Zaznaczył, że broń nuklearna stacjonująca w Europie zapewnia sojusznikom skuteczny parasol nuklearny.

Dodajmy, że aż 20 amerykańskich bomb atomowych ma być przechowywanych w bazie lotniczej Buechel w południowo-zachodnich Niemczech, w ramach doktryny odstraszania nuklearnego NATO. Stoltenberg powiedział, że jeśli nowy rząd Niemiec wycofa się z porozumienia NATO dotyczącego współdzielenia broni jądrowej, sojusz będzie szukał innych alternatyw i rozmieszcza tę broń w innym kraju w Europie Wschodniej. „Jako Niemcy możecie oczywiście zdecydować, czy w waszym kraju będzie broń jądrowa. Alternatywą jest to, że skończymy z bronią jądrową w innych krajach Europy, także na wschód od Niemiec” – powiedział.

Jego uwagi pojawiły się po twierdzeniach, że potencjalni partnerzy koalicji, socjaldemokraci, Zieloni i Wolni Demokraci, mogą wkrótce uzgodnić plan polityki zagranicznej sprzeczny z nuklearnym odstraszaniem NATO. Zieloni od dawna argumentują, że kraj powinien być wolny od broni jądrowej i chcą, aby Niemcy przystąpiły do ​​traktatu ONZ o zakazie broni jądrowej. Wyżsi członkowie socjaldemokratów również publicznie sprzeciwiali się rozmieszczeniu amerykańskiej broni jądrowej na terytorium Niemiec.

Czytaj także: Stoltenberg: NATO może „w razie potrzeby” pilnie przerzucić na Łotwę 40 tys. żołnierzy

Belta / sb.by / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz