Prezydent Rosji Władimir Putin udał się z wizytą do Chin. Poza spotkaniem z ich przywódcą Xi Jinpingiem Rosjanin znalazł także czas dla premiera Węgier Viktora Orbána.

Zarówno prezydent Rosji jak i szef węgierskiego rządu przebywają we wtorek w Pekinie z okazji Forum Pasa i Drogi dotyczącego jednej ze sztandarowych chińskich inicjatyw międzynarodowych. “Mimo że w dzisiejszych warunkach geopolitycznych możliwości utrzymywania kontaktów i rozwijania relacji są bardzo ograniczone, to jednak nie może nie budzić satysfakcji, że nasze stosunki z wieloma krajami europejskimi są utrzymywane i rozwijane. Jednym z tych krajów są Węgry” – powiedział o spotkaniu Putin, którego zacytowała agencja informacyjna Interfax.

Według Putina przez ostatnie dziesięciolecia stosunki między Rosją a Węgrami budowano „wyłącznie w oparciu o uwzględnienie wzajemnych interesów, opierając się na tym wszystkim, co pozytywne, co odziedziczyliśmy z przeszłości”. Jak konkretyzował – “Dotyczy to znacznej liczby obszarów działalności, przede wszystkim gospodarki. W zeszłym roku mieliśmy znaczny wzrost współpracy handlowej i gospodarczej. Ponad 80 proc. Niestety, przez pierwsze siedem miesięcy [roku bieżącego] zaobserwowaliśmy spadek: minus 35 proc.” – podsumował rosyjski przywóca.

Jak uznał – “to jest powód, aby pomyśleć o tym, co można dodatkowo zrobić, aby pozytywnie wpłynąć na ten proces”. Dodał, iż ważne jest, że „z jednym z krajów UE, w tym przypadku z Węgrami, wymiana poglądów nie tylko na temat stosunków dwustronnych, ale także na temat sytuacji na świecie, w Europie”. Putin uznał nawet – „Wiemy, że nasze stanowiska nie zawsze są zbieżne, ale moim zdaniem zawsze niezwykle ważna jest możliwość wymiany opinii”.

“Dla całego kontynentu, w tym Węgier, kluczowe jest zakończenie zalewu uchodźców, sankcji i walk” – stwierdził z kolei węgierski premier, którego zacytował portarl Rmf24.pl. Orbán podkreślił, iż “Węgrom nigdy nie zależało na konfrontacji z Rosją, ale na nawiązaniu bliskich stosunków”.

Rzecznik prasowy premiera Węgier, Bertalan Havasi, że dwaj przywódcy rozmawiali o węgiersko-rosyjskiej współpracy w dziedzinie dostaw gazu i ropy oraz energii jądrowej. Węgry mają dostęp do rosyjskiej ropy z rurociągu a Rosjanie mają zbudować dwa dodatkowe bloki jedynej węgierskiej elektrowni atomowej w Paks, tak by mogła ona pokrywać niemal całe zapotrzebowanie środkowoeuropejskiego państwa na energię elektryczną.

Czytaj także: Węgry nie będą wspierać Ukrainy, dopóki ta nie przywróci praw językowych zakarpackich Węgrów

interfax.ru/rmf24.pl/wp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply