Rozpoczęły się wojskowe ćwiczenia Anakonda

W poniedziałek rozpoczęła się ósma edycja ćwiczeń wojskowych Anakonda. W tym roku odbywają się one bez udziału wojsk sojuszniczych. Pandemia spowodowała także zmianę terminu manewrów – poinformował Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w poniedziałek rozpoczęła się ósma edycja ćwiczeń wojskowych Anakonda. W tym roku nie biorą w nich udziału wojska sojusznicze. W ćwiczeniach weźmie udział około 5000 żołnierzy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych oraz Marynarki Wojennej – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Z powodu pandemii koronawirusa manewry rozpoczęły się z opóźnieniem.

“Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce ponad 600 żołnierzy rozpoczęło największe narodowe ćwiczenie Wojska Polskiego Anakonda 20” – czytamy w komunikacie dowództwa.

“W tym roku szczególnie widoczne będą działania Marynarki Wojennej doskonalące współdziałanie sił okrętowych, brzegowych oraz lotnictwa morskiego. Wśród ćwiczonych epizodów będzie m.in. strzelanie artyleryjskie do celów nawodnych oraz powietrznych; poszukiwanie, śledzenie oraz zwalczanie okrętów podwodnych; prowadzenie ćwiczeń z zakresu ratownictwa morskiego realizowane poprzez współdziałanie sił okrętowych oraz statków powietrznych. A także zabezpieczenie swobodnej żeglugi na morskich liniach komunikacyjnych oraz swobodnego dostępu do głównych portów RP poprzez właściwe zaplanowanie i wykonanie operacji przeciwminowej” – podano.

Podkreślono, że działania marynarki wojennej zostaną wpisane w operację połączoną, która będzie prowadzona na terenie całego kraju.

Wojska Lądowe zajmą się na poligonie w Ustce ćwiczeniem wsparcia ogniowego sił morskich. Zadania będą wykonywane przez dywizjon armatohaubic Krab z 11. Mazurskiego Pułku Artylerii. Trening kierowania ogniem z użyciem amunicji bojowej odbędzie się w dniach 4-6 czerwca.

Ćwiczenia będą odbywały się głównie na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

Główna część manewrów potrwa do 10 czerwca. W czasie ich trwania żołnierze będą ćwiczyli zgrywanie taktyczne dowództw i wojsk w układzie narodowym, oraz prowadzenie działań w powietrzu i na morzu. Będzie także testowane zgrywanie systemu rażenia. Ćwiczenia zostaną zakończone epizodem ognia łączonego.

W dalszym etapie, który będzie polegał na ćwiczeniach taktycznych pk. Karakal-20 i Gepard-20, testowane będzie zgrywanie dowództw i wojsk w układzie narodowym.

18 czerwca, w czasie części końcowej, nastąpi wstępne omówienie ćwiczeń. Żołnierze powrócą do jednostek macierzystych.

“Działania wojsk, szczególnie w zakresie przemieszczeń, zostaną skoordynowane z elementami pozamilitarnego Systemu Obronnego Państwa” – podkreśliło dowództwo.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PAP przypomina, że ćwiczenia Anakonda odbywają się co dwa lata od 2006 r. Są to największe ćwiczenia Sił Zbrojnych RP. Ich organizatorem jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Największa do tej pory edycja miała miejsce w 2016 roku (były to największe wojskowe manewry w Polsce od 1989 roku, brało w nich udział 31 tys. żołnierzy z 23 państw).

Zobacz także: NIK zakończyła kontrolę ws. zakupu samolotów F-35 przez MON

twitter.com / pap / wnp.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply