Badanie kontrolne decyzji o zakupie samolotów F-35 dla sił zbrojnych zostało już przeprowadzone – poinformował NIK w niedzielę. W drugiej połowie czerwca zostanie opublikowana informacja o kontroli.

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) poinformowała w niedzielę, że badanie kontrolne dotyczące decyzji o zakupie samolotów F-35 dla Sił Zbrojnych RP zostało już przeprowadzone – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Informacja o kontroli zostanie opublikowana prawdopodobnie w drugiej połowie czerwca 2020.

“Badanie kontrolne dotyczące podjęcia decyzji o zakupie samolotów F-35 dla sił zbrojnych zostały przeprowadzone w ramach kontroli wykonania budżetu państwa w 2019 r. w zakresie części 29 – Obrona narodowa, przez Szefa Inspektoratu Uzbrojenia, w I kwartale br.” – napisano.

NIK podkreśliła, że informacje dotyczące kontroli będą ujęte w “Informacji o wynikach kontroli wykonania budżetu państwa w 2019 r. w części 29 – Obrona narodowa oraz wykonania planów finansowych Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych i Agencji Mienia Wojskowego”. Zostanie ona opublikowana razem z pozostałymi częściami kontroli budżetowej. Nastąpi to prawdopodobnie w drugiej połowie czerwca bieżącego roku.

Na początku czerwca NIK informowała, że kwestie związane z decyzją o wyborze i zakupie 32 samolotów piątej generacji F-35 od USA będą podjęte w czasie trwającej kontroli w Inspektoracie Uzbrojenia. Jest ona prowadzona w ramach kontroli wykonania budżetu państwa w 2019 r. Wnioskowali o nią posłowie Koalicji Obywatelskiej.

30 stycznia do Izby wpłynął wniosek o przeprowadzenie kontroli doraźnej i “sprawdzenie pod względem legalności, gospodarności i rzetelności działań ministra obrony narodowej, dotyczących zakupu samolotów F-35”. Został podpisany przez posłów KO, którzy zasiadają w sejmowej Komisji Obrony Narodowej: Cezarego Tomczyka, Czesława Mroczka, Macieja Laska i Tomasza Siemoniaka.

NIK postanowiła uzupełnić trwającą w Inspektoracie Uzbrojenia kontrolę, w celu wyjaśnienia kwestii, które nurtują posłów. Czesław Mroczek tłumaczył wtedy, że posłowie KO wnioskowali o przeprowadzenie kontroli w trybie pilnym. Uzasadniał, że opozycja chciała uzyskać informacje o planowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej zakupie na niejawnych posiedzeniach komisji, jednak takich informacji nie otrzymała.

“Jest to największy kontrakt zbrojeniowy, a my mamy zero informacji na temat tego zakupu. Dlatego taka kontrola jest niezbędna, żebyśmy mogli pozyskać na ten temat jakieś informacje. Chcemy poznać, jakie były przesłanki tej decyzji i czy z formalnego punktu widzenia przeprowadzono wszystkie niezbędne procedury poprzedzające zakup. Mam wątpliwości, czy przeprowadzona została faza analityczno-koncepcyjna, analiza rynku, sprawdzenie, jaka jest dostępność potrzebnych nam samolotów i jak doszło do wyboru samolotu, który Polska zakupi” – mówił wówczas Mroczek.

Zakup samolotów F-35 krytykowali także przedstawiciele innych sił opozycyjnych. Zwracali uwagę na brak informacji o tym zakupie ze strony MON.

Szef sejmowej komisji obrony Michał Jach (PiS) powiedział wówczas, że “można oczekiwać, żeby posłowie mogli w sprawie zakupu F-35 więcej wiedzieć”. Potwierdził, że opozycja występowała o taką informację. Podkreślił, że nie otrzymała jej, ponieważ część posłów opuściła salę podczas niejawnych obrad komisji, w związku z czym nie było kworum i posiedzenie zostało zakończone. Wyraził opinię, że decyzja o zakupie amerykańskich myśliwców była uzasadniona.

Zobacz także: Polska zapłaciła pierwszą ratę za F-35

MON zapewniło, w odpowiedzi na pytania dotyczące kontroli NIK, że postępowanie związane z zakupem myśliwców zostało przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: F-35A dla Polski droższe niż dla Amerykanów

Pod koniec stycznia szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w obecności prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego umowę na dostawę 32 samolotów wielozadaniowych F-35, razem z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Wartość transakcji wynosi łącznie 4,6 mld dolarów. Myśliwce mają być dostarczane w latach 2024-2030.

Zobacz także: Pierwszych 6 F-35 będziemy mieć w Polsce za 8 lat

pap / fakty.interia.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply