Białoruś planuje ćwiczenia wojskowe na granicy Ukrainy

Białoruś zamierza przeprowadzić wspólnie z Rosją ćwiczenia armii w celu osłaniania południowych granic.

Białoruski minister obrony Wiktor Chrenin wygłosił oświadczenie po konferencji rządowej zorganizowanej przez prezydenta Białorusi w centrum kontroli strategicznej Ministerstwa Obrony 29 listopada w celu omówienia bezpieczeństwa wojskowego, poinformowała białoruska agencja prasowa Biełta. Białoruś zamierza przeprowadzić wspólnie z Rosją ćwiczenia armii w celu osłaniania granicy z Ukrainą.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6703.39 PLN    (30.46%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Witkor Chrenin zauważył, że Białoruś i Rosja nie zamierzają organizować ćwiczeń wojskowych na dużą skalę, takich jak ćwiczenia Zapad lub Tarcza Związkowa w 2022 roku. Ale wojska zamierzają przeprowadzić zestaw średnioterminowych wydarzeń i środków  aby pokryć południowe granice Białorusi.

„Zamierzamy przeprowadzić ćwiczenie wspólnie z naszymi kolegami, głównym sojusznikiem strategicznym – Federacją Rosyjską” – powiedział minister obrony Białorusi.

Warto przypomnieć poprzednią wypowiedź Wiktora Chrenina. „Państwa członkowskie NATO budują potencjał ofensywny sił zbrojnych w pobliżu granic Białorusi” – przekonywał białoruski minister obrony podczas konferencji rządowej zorganizowanej przez prezydenta Białorusi w centrum kontroli strategicznej Ministerstwa Obrony 29 listopada w celu omówienia bezpieczeństwa wojskowego, dowiedziała się Biełta.

„Wyniki ewaluacji wskazują, że środki podejmowane przez państwa zachodnie w celu zmilitaryzowania regionu prowadzą do istotnej zmiany układu sił. Ofensywny potencjał sił zbrojnych państw członkowskich NATO budowany jest w pobliżu naszych granic”.

Minister obrony Białorusi jest zaniepokojony, że w Polsce powstaje 18. Dywizja Zmechanizowana i brygada obrony terytorialnej. „Niektóre z nich znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie naszej granicy państwowej” – podkreślił Wiktor Chrenin. „Szczególnie niepokojące jest nabycie czołgów Abrams, systemów rakiet przeciwlotniczych Patriot, systemów rakiet wielokrotnego startu Himars oraz samolotów bojowych F-35 z pociskami manewrującymi”.

Kresy.pl/Biełta

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz