Białoruski minister obrony Wiktor Chrenin jest zaniepokojony zakupem czołgów Abrams, systemów Patriot i samolotów F-35 przez Polskę.

“Państwa członkowskie NATO budują potencjał ofensywny sił zbrojnych w pobliżu granic Białorusi” – przekonywał białoruski minister obrony Wiktor Chrenin podczas konferencji rządowej zorganizowanej przez prezydenta Białorusi w centrum kontroli strategicznej Ministerstwa Obrony 29 listopada w celu omówienia bezpieczeństwa wojskowego, dowiedziała się Biełta.

„Wyniki ewaluacji wskazują, że środki podejmowane przez państwa zachodnie w celu zmilitaryzowania regionu prowadzą do istotnej zmiany układu sił. Ofensywny potencjał sił zbrojnych państw członkowskich NATO budowany jest w pobliżu naszych granic”.

Minister obrony Białorusi jest zaniepokojony, że w Polsce powstaje 18. Dywizja Zmechanizowana i brygada obrony terytorialnej. „Niektóre z nich znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie naszej granicy państwowej” – podkreślił Wiktor Chrenin. „Szczególnie niepokojące jest nabycie czołgów Abrams, systemów rakiet przeciwlotniczych Patriot, systemów rakiet wielokrotnego startu Himars oraz samolotów bojowych F-35 z pociskami manewrującymi”.

Warto przypomnieć, że prezydent Litwy Gitanas Nauseda przekonywał w niedzielę, że NATO musi dostosować swoje stanowisko wobec Białorusi, której wojsko, jak powiedział, jest coraz bardziej zintegrowane z rosyjskimi siłami zbrojnymi.

Nauseda powiedział na konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Wilnie, że jest zaniepokojony „całkowitą integracją wojskową” Białorusi z rosyjskimi strukturami wojskowymi.

„To stawia przed NATO nowe wyzwania i NATO powinno odpowiednio dostosować swoje plany, strategię i taktykę, aby być gotowym do reagowania” – przekonywał. Nauseda powiedział również, że Białoruś będzie nadal testować jedność Zachodu po tym, jak tysiące migrantów przybyło na wschodnie granice Unii Europejskiej.

„Nie możemy mieć wątpliwości, że reżim Łukaszenki i siły, które go wspierają, będą nadal testować jedność świata zachodniego i jego zdolność do reagowania i odpierania ataków hybrydowych” – powiedział Nauseda.

Stoltenberg powiedział, że przywódcy rozmawiali również o „niewyjaśnionym i nieuzasadnionym” narastaniu rosyjskiej armii w pobliżu Ukrainy. „Wzywamy Rosję do przejrzystości, zmniejszenia napięć i deeskalacji. NATO pozostaje czujne. Jesteśmy gotowi do obrony wszystkich sojuszników” – powiedział.

Kresy.pl/Biełta

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply