42 chińskie myśliwce i 8 okrętów wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Chiny rozpoczęły w sobotę trzydniowe ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu. Tego dnia 42 chińskie myśliwce i osiem okrętów wojennych przekroczyło na krótko dzielącą ChRL od Tajwanu linię mediany Cieśniny Tajwańskiej – poinformował resort obrony w Tajpej.

Chiny ogłosiły ćwiczenia dzień po tym, jak prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen wróciła do Tajpej z Los Angeles, gdzie spotkała się z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym zwraca uwagę agencja Reuters.

Wcześniej Chiny groziły Tajwanowi konsekwencjami za to spotkanie i wielokrotnie krytykowały kontakty Tsai z amerykańskimi urzędnikami.

„To poważne ostrzeżenie przed zmową tajwańskich sił separatystycznych z siłami zewnętrznymi oraz niezbędny krok w obronie suwerenności narodowej i integralności terytorialnej” – przekazała w komunikacie chińska armia, cytowana przez CNN.

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w sobotę, że 42 chińskie myśliwce i osiem okrętów wojennych przekroczyło na krótko dzielącą ChRL od Tajwanu linię mediany Cieśniny Tajwańskiej.

Ministerstwo poinformowało też, że 29 chińskich samolotów wleciało do ​​południowo-zachodniej strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ), co jest największą liczbą w ciągu jednego dnia w tym roku.

Chińskie Dowództwo Teatru Wschodniego, jedno z pięciu dowództw Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, które nadzoruje Morze Wschodniochińskie, w tym Cieśninę Tajwańską, poinformowało, że patrole gotowości bojowej będą prowadzone wokół Tajwanu przez trzy dni – podaje portal France 24.

Chiny ogłosiły ćwiczenia dzień po tym, jak prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen wróciła do Tajpej z Los Angeles, gdzie spotkała się z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym

Z kolei w lipcu ówczesna przewodnicząca Izby Reprezentantów wylądowała wraz z amerykańską delegacją na Tajwanie, pomimo wcześniejszych ostrzeżeń ze strony Chin. Pelosi była najwyższym rangą amerykańskim dygnitarzem, który odwiedził Tajwan w ciągu ostatnich 25 lat. Ambasador Chin przy ONZ Zhang Jun potępił wizytę jako „niebezpieczną i prowokacyjną”. Chińskie MSZ wezwało ambasadora USA Nicholasa Burnsa w celu przekazania mu „surowego” protestu przeciwko wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA na Tajwanie. Jednocześnie chińska armia została postawiona w stan najwyższej gotowości i rozpoczęła wokół Tajwanu manewry wojskowe z użyciem ostrej amunicji. Na samą Pelosi Chiny nałożyły sankcje.

W sierpniu na Tajwan przybyła kolejna delegacja Kongresu USA: szef senackiej Podkomisji ds. Azji Wschodniej, Pacyfiku i Międzynarodowej Polityki Cyberbezpieczeństwa Edward John Markey, a także członkowie Izby Reprezentantów – John Raymond Garamendi, Alan Lowenthal, Don Beyer oraz Aumua Amata Coleman Radewagen.

Uznawana przez niewielką grupę państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej.

reuters.com / edition.cnn.com / france24.com / barrons.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply