Powstanie w Bydgoszczy światowej klasy centrum gier wojennych zapowiedział w zastępca naczelnego sojuszniczego dowódcy ds. transformacji NATO.

Zastępca naczelnego sojuszniczego dowódcy ds. transformacji NATO admirał Manfred Nielson uczestniczył w Bydgoszczy w Ćwiczeniu Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej (CWIX). Celem ćwiczeń w udział wzięło około 1250 wojskowych z 32 państw, jest doskonalenie współpracy jednostek wielonarodowych w działaniach bojowych. Prowadzono testy m. in. zaawansowanych technologii systemów dowodzenia i łączności, a także pracowano metody obrony przed cyberatakami.

Ćwiczenie CWIX jest największym dorocznym ćwiczeniem NATO poświęconym interoperacyjności, a także prawdziwym sukcesem połączonego dowództwa ds. transformacji. Zawsze odbywa się ono w Bydgoszczy. Jesteśmy bardzo wdzięczni państwu polskiemu za wielkie wsparcie, które zapewnia nie tylko samemu ćwiczeniu, ale całemu JFTC. Tutaj w Bydgoszczy planujemy ustanowić światowej klasy centrum eksperymentu, gier wojennych, innowacji i zatwierdzania planów, a wszystko to dodatkowo obok bieżących zadań, związanych ze szkoleniami przed wyjazdem na misje realizowanymi na rzecz NATO i sił partnerskich, na których skupia się obecnie JFTC – powiedział Nielson.

ZOBACZ TAKŻE: „Nie ma żadnego limitu czasowego”. Stoltenberg o obecności wojsk NATO w Polsce

Podkreślił, że tegoroczny CWIX został przeprowadzony dwa tygodnie przed szczytem NATO w Brukseli, gdzie głowy państw Sojuszu mają nakreślić strategiczne priorytety sojuszu na najbliższe dwa lata.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przede wszystkim uważam, że musimy się zatroszczyć o przyszłość. Niestety dotychczas nie stworzono takiego centrum, w którym można byłoby testować gry wojenne. W związku z tym zastanawiamy się nad tym, żeby zrobić to właśnie tutaj – w Bydgoszczy. To zapewni możliwość dalszego testowania różnorakich systemów – powiedział admirał Nielson.

Obecny na konferencji gen. Andrzej Fałkowski ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zaznaczył, że chodzi o rozszerzenie mandatu JFTC o przeprowadzanie gier wojennych.

Każdy kraj NATO-wski posiada takie narodowe centrum, ale tutaj w Bydgoszczy jest miejsce, gdzie jest styk krajów nie tylko zrzeszonych w NATO, ale również partnerskich. Są takie potencjalne gry. Musimy to teraz tylko metodologicznie nieco inaczej ubrać. Wszystko, co się dzieje w Polsce, czyli w pobliżu potencjalnego zagrożenia, w pobliżu potencjalnego adwersarza ma magiczną siłę odstraszania – powiedział Fałkowski.

Kresy.pl / forsal.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz