Powstanie w Bydgoszczy światowej klasy centrum gier wojennych zapowiedział w zastępca naczelnego sojuszniczego dowódcy ds. transformacji NATO.

Zastępca naczelnego sojuszniczego dowódcy ds. transformacji NATO admirał Manfred Nielson uczestniczył w Bydgoszczy w Ćwiczeniu Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej (CWIX). Celem ćwiczeń w udział wzięło około 1250 wojskowych z 32 państw, jest doskonalenie współpracy jednostek wielonarodowych w działaniach bojowych. Prowadzono testy m. in. zaawansowanych technologii systemów dowodzenia i łączności, a także pracowano metody obrony przed cyberatakami.

Ćwiczenie CWIX jest największym dorocznym ćwiczeniem NATO poświęconym interoperacyjności, a także prawdziwym sukcesem połączonego dowództwa ds. transformacji. Zawsze odbywa się ono w Bydgoszczy. Jesteśmy bardzo wdzięczni państwu polskiemu za wielkie wsparcie, które zapewnia nie tylko samemu ćwiczeniu, ale całemu JFTC. Tutaj w Bydgoszczy planujemy ustanowić światowej klasy centrum eksperymentu, gier wojennych, innowacji i zatwierdzania planów, a wszystko to dodatkowo obok bieżących zadań, związanych ze szkoleniami przed wyjazdem na misje realizowanymi na rzecz NATO i sił partnerskich, na których skupia się obecnie JFTC – powiedział Nielson.

ZOBACZ TAKŻE: „Nie ma żadnego limitu czasowego”. Stoltenberg o obecności wojsk NATO w Polsce

Podkreślił, że tegoroczny CWIX został przeprowadzony dwa tygodnie przed szczytem NATO w Brukseli, gdzie głowy państw Sojuszu mają nakreślić strategiczne priorytety sojuszu na najbliższe dwa lata.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przede wszystkim uważam, że musimy się zatroszczyć o przyszłość. Niestety dotychczas nie stworzono takiego centrum, w którym można byłoby testować gry wojenne. W związku z tym zastanawiamy się nad tym, żeby zrobić to właśnie tutaj – w Bydgoszczy. To zapewni możliwość dalszego testowania różnorakich systemów – powiedział admirał Nielson.

Obecny na konferencji gen. Andrzej Fałkowski ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zaznaczył, że chodzi o rozszerzenie mandatu JFTC o przeprowadzanie gier wojennych.

Każdy kraj NATO-wski posiada takie narodowe centrum, ale tutaj w Bydgoszczy jest miejsce, gdzie jest styk krajów nie tylko zrzeszonych w NATO, ale również partnerskich. Są takie potencjalne gry. Musimy to teraz tylko metodologicznie nieco inaczej ubrać. Wszystko, co się dzieje w Polsce, czyli w pobliżu potencjalnego zagrożenia, w pobliżu potencjalnego adwersarza ma magiczną siłę odstraszania – powiedział Fałkowski.

Kresy.pl / forsal.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz