Przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenko przeprowadził we wtorek zebranie z urzędnikami poświęcone szczepieniom przeciw koronawirusowi.

Zebranie poświęcone było produkcji szczepionki przeciw SARS COVID-19 na terenie Białorusi. Jak stwierdził białoruski przywódca – „Bez względu na to czy dojdziemy do produkcji szczepionki w rozumnym terminie chcę aby społeczeństwo wiedziało – kraj będzie zabezpieczony szczepionką i każdy chętny będzie miał do niej swobodny dostęp” – zacytował portal Naviny.by.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Łukaszenko uznał, że obecnie uwaga wszystkich państw świata skoncentrowana jest na walce z pandemią koronawirusa i Białoruś nie jest w tym względzie wyjątkiem. „W ciągu ostatnich dwóch tygodni regularnie rozpatrujemy kwestie organizacji wykrywania i leczenia w kraju chorych na infekcję koronawirusową. Zaprosiłem was żeby omówić kolejny etap walki z globalną chorobą – masowe szczepienie ludności w celu wytworzenia tak zwanej masowej odporności” – mówił prezydent do urzędników.

Jednocześnie jednak Łukaszenko stwierdził, że „nastąpił wyścig szczepień i, niestety, kwestia zdrowia ludzi przeszła na płaszczyznę komercyjną”. Uznał też, że państwa posiadające naukowy i techniczny potencjał wytworzenia szczepionki będą w pierwszej kolejności zaspokajać swoje potrzeby zgodnie z „priorytetami politycznymi”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W trakcie spotkania minister ochrony zdrowia Białorusi Dmitrij Piniewicz oświadczył, że rosyjska szczepionka Sputnik V uzyskała już certyfikat na Białorusi i szczepienie jej mieszkańców przy pomocy tego preparatu rozpocznie się w styczniu.

W zeszłym tygodniu Łukaszenko twierdził, że Białoruś posiada potencjał do opracowania własnej szczepionki lub przynajmniej produkowania szczepionki opracowanej przez Rosjan.

naviny.by/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz