Referendum konstytucyjne na Białorusi nie później niż w lutym 2022 roku

Białoruś przeprowadzi referendum konstytucyjne w terminie wyznaczonym przez Wszechbiałoruskie Zgromadzenie Ludowe, nie później niż w lutym 2022 roku – powiedział w piątek na spotkaniu z lokalnymi władzami prezydent kraju Aleksandr Łukaszenko.

W piątek na spotkaniu z lokalnymi władzami prezydent kraju Aleksandr Łukaszenko powiedział, że Białoruś przeprowadzi referendum konstytucyjne w terminie wyznaczonym przez Wszechbiałoruskie Zgromadzenie Ludowe, nie później niż w lutym 2022 roku.

„Podejmowane są liczne próby stworzenia różnych fake newsów w tym zakresie. Chciałbym powtórzyć, że po dyskusjach, które odbyły się na Wszechbiałoruskim Zgromadzeniu Ludowym, zdecydowaliśmy, że referendum powinno się odbyć nie później niż w lutym przyszłego roku” – cytuje Łukaszenkę agencja informacyjna Biełta.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Białoruski prezydent zasugerował podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zmian legislacyjnych. „Jest to szczególnie ważne teraz, gdy trwają prace nad projektem nowej Konstytucji” – powiedział prezydent.

„Proponowane poprawki do Ustawy Zasadniczej są koncepcją przyszłości Białorusi. Przyszłość, o której dyskutowaliśmy na platformach dialogu, w stowarzyszeniach publicznych, przedsiębiorstwach i na uczelniach. Każdy, kto chciał się wypowiedzieć, został wysłuchany” – powiedział Alaksandr Łukaszenko.

Zobacz też: Łukaszenko: Nie zostanę prezydentem po wejściu w życie nowej konstytucji

„Po przyjęciu Konstytucji w ciągu najbliższych 11-12 miesięcy powinniśmy zrealizować jej główne punkty. Będzie to wymagało zmiany całego szeregu ustaw i aktów prawnych. Jestem przekonany, że do końca tego roku przygotujemy projekt nowej konstytucji i przyjmiemy ten fundamentalny dokument w referendum w ciągu najbliższych 11-12 miesięcy, być może łącząc referendum z wyborami lokalnymi. Myślę, że to dobry pomysł, pomoże zaoszczędzić trochę zasobów” – informował w lutym Łukaszenko.

Zapowiadał też, że referendum w sprawie nowej konstytucji może odbyć się równolegle z wyborami samorządowymi. Zgodnie z kalendarzem wyborczym zamieszczonym na stronie Centralnej Komisji Wyborczej, wybory do samorządów odbędą się nie później niż 18 stycznia 2022 r.

Kresy.pl/Biełta

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz