Ukraińcy pracują nad lekkimi armatami piechoty kal. 23 mm i 30 mm

Ukraińska firma „Majak-Perspektywa”, spółka zależna „Zawod Majak” opracuje nowe lekkie armaty-działka piechoty dla Sił Zbrojnych Ukrainy, kalibru 23 mm i 30mm. To tzw. broń antymateriałowa, przeznaczona do niszczenia lekko opancerzonych pojazdów i umocnień.

To kontynuacja linii uzbrojenia, którego prekursorem stał się wielkokalibrowy karabin snajperski i przeciwsprzętowy kal. 14,5 mm „Nicznyj Chyżak” (pol. „Nocny Drapieżnik”). Broń ta przeznaczona jest do niszczenia obiektów przeciwnika, takich jak pojazdy opancerzone czy fortyfikacje.

Według ukraińskiego serwisu „Defense Express”, perspektywy rozwoju są obiecujące z uwagi na charakterystykę użytkowania. W przypadku broni kal. 30 mm jest to ekwiwalent armaty automatyczne o takim kalibrze, które są używane w pojazdach BMP-2, BTR-3 czy BTR-4. Stąd założenie, że gdyby działko piechoty zaczęło strzelać, to przeciwnik najpierw będzie szukał pojazdu opancerzonego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W nowej broni ma zostać wykorzystane rozwiązanie, z powodzeniem zastosowane już wcześniej w karabinach kal. 14,5 mm, czyli tzw. „lodówka balistyczna”. Tłumi on odgłos strzały, a także ślad termiczny. Według szefa „Majak-Perpspektywy”, Ołeksandra Hordiejewa, dzięki temu w przyadku „Nicznoho Chyżaka” odgłos strzału jest niesłyszalny już z odległości 700 m, a zasięg skutecznego ognia to 4 km.

Dokładne dane dotyczące nowej broni na razie są nieznane. Wiadomo jednak, że zasięg strzału dla broni kal. 30 mm może przekraczać 4 km, a siła wystarczy do przebicia od frontu lekko opancerzonych pojazdów, typu BMP czy BTR. Podobnie jak w przypadku karabinu kal. 14,5 mm, operator będzie znajdował się nie za bronią, lecz obok niej.

„Defense Express” zwraca uwagę, że pojawienie się tego rodzaju działek/lekkich armat piechoty to efekt konfliktu w Donbasie. Ukraińscy żołnierze czy ochotnicy często używali wielkokalibrowych karabinów maszynowych, kal. 12,7 mm i 14,5 mm, zdemontowanych z pojazdów opancerzonych. Zasadniczo, broni tej nie używa się do niszczenia siły żywej przeciwnika, lecz obiektów materialnych, jak pojazdy opancerzone czy umocnienia. Sąd określenie „broń antymaterialna”.

Przeczytaj: Rosjanie tworzą karabin snajperski o zasięgu 7 kilometrów

Czytaj również: Ukraina: nowy moduł bojowy „Wola” dla wozów bojowych piechoty [+FOTO / +VIDEO]

defence-ua.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz