Ukraina: nowy moduł bojowy „Wola” dla wozów bojowych piechoty [+FOTO / +VIDEO]

Nowy ukraiński moduł bojowy „Wola” („Wola-D”), przeznaczony dla wozów bojowych piechoty, uzbrojony jest m.in. w armatę automatyczną kal. 30 mm, rakiety przeciwpancerne Barier i granatnik. Opublikowano też pierwsze wizualizacje systemu.

Na Ukrainie zaprezentowano nowy moduł bojowy „Wola” dla pojazdów opancerzonych, produkcji prywatnego przedsiębiorstwa Nova Technology.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Wizualizację modułu bojowego zainstalowanego na wozie bojowym piechoty BMP-1 opublikował w sieci Diłan Maliasow, założyciel serwisu Defence Blog.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według informacji na stronie producenta, przytoczonych przez serwis mil.in.ua, moduł „Wola” (także „Wola-D”) przeznaczony jest do walki z celami opancerzonymi i nieopancerzonymi, naziemnymi oraz latającymi z niedużą prędkością na małych wysokościach (m.in. z dronami).

Moduł wyposażony jest w zdalny system uzbrojenia na platformie, stabilizowany w dwóch płaszczyznach, a także w optoelektroniczny system celowniczy z kanałem termowizyjnym. System kierowania ogniem i cyfrowy system stabilizacji zapewniają możliwość naprowadzania w płaszczyznach poziomej i pionowej, umożliwiając efektywne rażenie celów naziemnych, powietrznych i nawodnych w dzień i w nocy, podczas prowadzenia ognia z miejsca lub w ruchu.

Sterowaniem zajmuje się operator i dowódca, który ma zdublowany system sterowania. Wszystkie elementy modułu wraz z amunicją znajdują się w jego wnętrzu ponad kadłubek wozu bojowego, a miejsce sterowania można zlokalizować w dowolnej części pojazdu.

Jak podano, głównym uzbrojeniem modułu bojowego Wola jest działo automatyczne ZTM-1 (2A72) kal. 30 mm z zapasem 320 pocisków oraz karabin maszynowy kal. 7,62 mm. System posiada też granatnik automatyczny KBA-117 (AHS-17) kal. 30 mm z zapasem 116 granatów, w tym 29 w magazynku gotowych do strzału, system rakiet przeciwpancernych Barier w dwóch wyrzutniach (2 rakiety załadowane, 2 w zapasie) oraz system stawiania zasłony dymnej „Tucza”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według serwisu mil.in.ua, pod względem wyglądu i charakterystyki technicznej moduł „Wola” przypomina inny moduł bojowy „Spys” (pol. „Włócznia”) firmy Techimpleks, zaprezentowany w 2018 roku. W 2020 wraz z innymi modułami, „Parus” (pol. „Żagiel”), „Szkwał” i „Stylet” (pol. „Sztylety”) przeszedł testy porównawcze na BMP-1.

Przeczytaj: Media: turecko-ukraiński moduł bojowy Serdar z ukraińskimi ppk dla Kataru [+VIDEO]

Czytaj również: Rosja: ulepszony moduł bojowy Ochotnik z nowym karabinem maszynowym dla pojazdów Tajfun-K

mil.in.ua / ukrmilitary.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz