Turecki Aselsan zdobył kontrakt wart ponad 38 mln dol. na dostawę modułów bojowych Serdar dla klienta zagranicznego, najpewniej dla Kataru. Moduły te uzbrojone są w ukraińskie, kierowane rakiety przeciwpancerne.

W czwartek turecki koncern zbrojeniowy Aselsan oficjalnie poinformował, że podpisał z klientem zagranicznym kontrakt wart ponad 38,2 mln dolarów na dostarczenie modułowego, rakietowego systemu przeciwpancernego Serdar i systemu wykrywania źródła wystrzałów Seda.

Według serwisu defenseworld.net, zamawiającym jest najprawdopodobniej Katar. W sierpniu ub. roku kraj ten złożył zamówienie na dodatkowe pojazdy opancerzone, budowane przez Barzan Holdings. Ten z kolei zawarł umowę z Nurol Makina, spółką zależną Nurol Holdings. Również media ukraińskie, w tym serwis „Defense Express” twierdzą, że to Katar jest owym klientem zagranicznym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Katar już wcześniej kupił 100 tureckich opancerzonych pojazdów rozpoznawczych NMS (Yörük) 4×4 oraz 400 pojazdów MRAP Ejder Yalçın 4×4. Systemy produkowane przez Aselsan mogą być na nich instalowane. Pierwsza partia pojazdów ma trafić do Kataru w tym roku, co miałoby zbiegać się z oczekiwanym czasem dostaw systemów bojowych od Aselsan. Druga partia wozów ma trafić do katarskiej armii w 2022 roku.

Przypomnijmy, że Serdar to ukraińsko-turecki moduł bojowy, którego próby zakończono w 2019 roku. Został on stworzony na zamówienie innego kraju, Kataru, jako efekt współpracy tureckiego Aselsan i ukraińskiego, państwowego biura konstrukcyjnego Łucz. Wykorzystuje on ukraińskie rakiety kierowane. W 2018 roku moduł Serdar, zainstalowany na wozach Ejder, zaprezentowano publicznie podczas parady wojskowej. Wcześniej przeprowadzono próby nowego modułu bojowego z kanałami naprowadzania i rakietami systemu przeciwpancernych pocisków kierowanych Skif. W lipcu 2020 roku ówczesny szef ukraińskiego Ukroboronpromu Aivaras Abromavicius zaznaczył, że moduł ten jest gotowy do produkcji seryjnej.

W 2019 roku Ukraina i Turcja porozumiały się w sprawie wspólnej produkcji ppk Skif na tureckim terytorium. Produkcja ma ruszyć pod egidą wspólnie utworzonego przez obie strony przedsiębiorstwa Black Sea Shield. Ukraina ma w nim 49 proc. udział, pozostała część jest w rękach Turków. Z uwagi na trwające wciąż formalności, póki co wszystkie rakiety kierowane dla modułu Serdar będą produkowane na Ukrainie.

defenseworld.net / defence-ua.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz