Sąd w Tokio wydał orzeczenie w sprawie skargi na przepisy zakazujące Japończykom posiadania obywatelstwa innych państw.

Ośmioro Japończyków żyjących poza granicami ojczyzny, którzy nabyli obywatelstwa Szwajcarii, Liechtensteinu i Francji złożyło w tokijskim sądzie skargę na regulacje zabraniające obywatelom Japonii posiadania obywatelstwa innego państwa. Skarżący uznali, że regulacje takie są sprzeczne z konstytucją Japonii. Tokijski sąd był jednak innego zdania.

W czwartek sąd w Tokio uznał odrzucił skargę ośmiorga emigrantów uznając powyższe przepisy za w pełni konstytucyjne, jak podał portal dziennika “The Japan Times”.

Artykuł 11 japońskiej ustawy zasadniczej stanowi, że każdy Japończyk w momencie w którym stał się obywatelem obcego państwa traci obywatelstwo swojej ojczyzny. Procedura wygląda w ten sposób, że Japończycy poniżej 20 lat mają czas na dokonanie wyboru, którego kraju obywatelami chcą być do ukończenia 22 roku życia. Natomiast Japończycy, którzy ukończyli 20 rok życia w przypadku decyzji administracyjnej obcego państwa o nadaniu jego obywatelstwa mają dwa lata na podjęcie decyzji. Wybory takiego musiała dokonać między innymi gwiazda tenisa ziemnego Naomi Osaka, która przed ukończeniem 22 roku życia zrezygnowała z obywatelstwa USA aby pozostać obywatelką Japonii.

Dziennik napisał, że japońskie władze mają jednak problem z egzekwowaniem przepisów o obywatelstwie. W październiku 2019 r. 518 tys. Japończyków posiadało prawo pobytu w obcym państwie. Władze w Tokio nie wiedzą jednak jaka część z nich nabyła już obywatelstwa państw zamieszkania. Do tej pory brak również przepisów wykonawczych określających sankcje karne za zatajenie drugiego obywatelstwa.

Czytaj także: Japonia: Zatwierdzono rekordowy budżet wojskowy – 51,7 mld dolarów

japantimes.co.jp/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply