Łukaszenko: referendum konstytucyjne może odbyć się razem z wyborami lokalnymi za rok

Referendum w sprawie nowej konstytucji może odbyć się równolegle z wyborami samorządowymi – poinformował 12 lutego prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko na VI Ogólnobiałoruskim Zjeździe Ludowym.

Według białoruskiego prezydenta nowa konstytucja ma zostać opracowana i uchwalona w ciągu roku. Zaznaczył, że po jej przyjęciu konieczna będzie nowelizacja dużej liczby normatywnych aktów prawnych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Po przyjęciu Konstytucji w ciągu najbliższych 11-12 miesięcy powinniśmy zrealizować jej główne punkty. Będzie to wymagało zmiany całego szeregu ustaw i aktów prawnych. Jestem przekonany, że do końca tego roku przygotujemy projekt nowej konstytucji i przyjmiemy ten fundamentalny dokument w referendum w ciągu najbliższych 11-12 miesięcy, być może łącząc referendum z wyborami lokalnymi. Myślę, że to dobry pomysł, pomoże zaoszczędzić trochę zasobów – powiedział prezydent.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym zamieszczonym na stronie Centralnej Komisji Wyborczej, wybory do samorządów odbędą się nie później niż 18 stycznia 2022 r.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czwartek w Mińsku rozpoczęły się obrady Ogólnobiałoruskiego Zjazdu Ludowego, który miał „zatwierdzić plany rozwoju kraju na najbliższe pięć lat”. W czasie swojego wystąpienia Aleksandr Łukaszenko wymienił warunki oddania przez siebie władzy.

„Warunek główny: pokój w kraju, porządek, brak akcji protestacyjnych, wyrażanie opinii w ramach prawa. Drugi warunek: Jeśli okaże się, że do władzy dojdą +nie ci+, to w drugim punkcie zapiszemy, że z głowy zwolenników obecnego prezydenta nie może spaść ani jeden włos” – mówił Łukaszenko.

Według białoruskiego przywódcy Ogólnobiałoruski Zjazd Ludowy powinien mieć uprawnienia konstytucyjne i być stabilizatorem na czas przejściowy. „Musimy mieć jasne zabezpieczenie, żeby nie stracić kraju” – uważa Łukaszenko.

Łukaszenko obiecywał przeprowadzenie „uczciwych i otwartych” wyborów prezydenckich po przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jednocześnie Łukaszenko jest przekonany, że Białoruś powinna pozostać republiką prezydencką. Ponadto Łukaszenko poinformował, że na Białorusi planowane są zmiany przepisów dotyczących tłumienia zamieszek, prowokacji i łamania prawa.

Na Zjeździe przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Państwa (KGB) Ivan Tertel powiedział, że Białoruś przekroczyła szczyt protestów i wróciła do normalnego życia. „Białoruś jest jednym z nielicznych krajów, które mimo najtrudniejszego scenariusza nie ugięły się. Bez względu na to, czy gracze zza kulis tego chcą, czy nie, szczyt protestów minął, kraj wrócił do normalnego życia i wrócił na ścieżkę wzrostu” – powiedział.

Kresy.pl / belta.by

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz