Gdyby wybory prezydenckie na Ukrainie odbyły się w ostatnią niedzielę, w drugiej turze urzędujący prezydent zmierzyłby się z politykiem prorosyjskiej partii; we Lwowie podpalono rosyjski bank; od soboty Ukraina zwiększyła o ponad 100% ilość energii elektrycznej importowanej z Rosji; Rosja rozszerzyła listę ukraińskich firm objętych sankcjami; według Leonida Krawczuka rozejm w Donbasie już nie obowiązuje; MFW stwierdziło, że Ukraina chcąc otrzymać kolejną transzę pomocy finansowej musi wykazać większy postęp w reformach.

Aby otrzymywać co tydzień pełny Kresowy Przegląd Tygodnia zapisz się w poniższym formularzu:

Ukraina

Gdyby wybory prezydenckie na Ukrainie odbyły się w ostatnią niedzielę, w drugiej turze urzędujący prezydent zmierzyłby się z Jurijem Bojką, politykiem prorosyjskiej Platformy Opozycyjnej-Za Życiem (OPZŻ). Pierwszą turę wyborów prezydenckich na Ukrainie wygrałby obecnie urzędujący prezydent Wołodymyr Zełenski. Chce na niego głosować 23,1% tych, którzy deklarują udział w wyborach i zdecydowali, na kogo zagłosują. Na drugim miejscu znalazłby się Jurij Bojko z OPZŻ z 19,9% głosów.

Tuż za Bojką znalazł się były prezydent, przewodniczący opozycyjnej Europejskiej Solidarności, Petro Poroszenko z 17,8%. Dwucyfrowy wynik uzyskałaby jeszcze była premier Julia Tymoszenko z partii „Batkiwszczyna”, na którą chciałoby zagłosować 11,2% ankietowanych.

Na dalszych miejscach w sondażu znaleźli się: Ihor Smeszko (4,9%), Anatolij Hrycenko (3,4%), Wołodymyr Hrojsman (3,1%), Ołeh Laszko (2,8%), Dmytro Razumkow (2,1%), Rusłan Koszułynski z nacjonalistycznej Swobody (1,6%), Ołeksandr Wiłkuł (1,5%) oraz Witalij Kliczko (1,2%).

Gdyby w drugiej turze spotkali się Zełenski i Bojko, zwyciężyłby obecny prezydent stosunkiem głosów 58:42. Z Zełenskim przegrałby także Poroszenko, ale już tylko w stosunku 54:46.W hipotetycznym pojedynku pomiędzy Bojką a Poroszenką zwyciężyłby ten drugi uzyskując 54,2% głosów.

W sondażu zapytano także ankietowanych o preferencje w wyborach parlamentarnych. Gdyby odbyły się one w następną niedzielę, najwięcej głosów uzyskałaby partia Sługa Narodu – 22,2%. Tuż za nią znalazłaby się OPZŻ z 21,9%. Na Europejską Solidarność chciałoby zagłosować 18,1% ankietowanych. Batkiwszczyna mogłaby liczyć na 10,3%. Najbliżej przekroczenia progu wyborczego byłaby „Syła i Czest’” Ihora Smeszki (4,7%).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kasacyjny Sąd Administracyjny w składzie Sądu Najwyższego Ukrainy wszczął postępowanie w związku z pozwem o uchylenie dekretu prezydenta Ukrainy nakładającego sankcje na programy telewizyjne łączone z ukraińskim prorosyjskim opozycyjnym politykiem Wiktorem Medwedczukiem. Rozprawę w tej sprawie wyznaczono na 15 marca br.

W nocy z czwartku na piątek we Lwowie doszło do pożaru w  placówce „Alfa-Banku”. Policja podejrzewa, że doszło do podpalenia. Władze miasta poinformowały, że do pożaru doszło około godziny 3 w nocy. Ogień zniszczył sprzęt biurowy na powierzchni około 10 metrów kwadratowych. Pożar ugaszono w ciągu pół godziny. Nikt nie został ranny.

Przyczyna pożaru jest obecnie nieznana i wyjaśniają ją eksperci, ale policja podejrzewa podpalenie. W tej sprawie wszczęto dochodzenie. Ewentualnemu sprawcy podpalenia grozi kara pozbawienia wolności na okres od trzech do dziesięciu lat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak przypomina Zaxid.net, w latach 2018-2019 doszło do kilku podpaleń oddziałów „Alfa-Banku” we Lwowie. Za każdym razem policja wszczynała śledztwo, ale nie informowała, by doszło do ujęcia sprawców. „Alfa-Bank” jest jednym z największych rosyjskich prywatnych banków komercyjnych. Bank jest kontrolowany przez biznesmena Michaiła Fridmana. W przeszłości we Lwowie dochodziło do podpaleń nie tylko placówek „Alfa-Banku”, ale także innego rosyjskiego banku – Sbierbanku. W latach 2016-2018 doszło do trzech takich incydentów. Wcześniej, w lipcu 2015 roku, Kresy.pl informowały o jednoczesnym ataku na 3 placówki tego rosyjskiego banku we Lwowie.

Od soboty Ukraina zwiększyła o ponad 100% ilość energii elektrycznej importowanej z Rosji – poinformował portal Strana.ua powołując się na dane europejskiej sieci operatorów systemów przesyłowych ENTSO-E.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Import energii elektrycznej z Rosji na Ukrainę w sobotę 13 lutego wyniósł 12,38 mln kWh, czyli około 2,5% krajowego zużycia. Jednocześnie Ukraina importuje z Białorusi 13,14 mln kWh. W piątek 12 lutego import energii elektrycznej z Rosji na Ukrainę wyniósł 5,4 mln kWh. Jest to najwięcej od wznowienia dostaw z Rosji 1 lutego 2021 roku. Oczekuje się, że w tym tygodniu import spadnie do 2 mln kW, prawdopodobnie w związku z uruchomieniem kolejnej elektrowni atomowej na Ukrainie. Jak podawaliśmy, Ukrenerho poinformowało ostatnio, że zapasy węgla w ukraińskich elektrociepłowniach spadły do ​​57% wymaganego stanu.

Premier Rosji Michaił Miszustin podpisał dekret rozszerzający listę ukraińskich firm, na które nałożono sankcje gospodarcze. Obejmuje ona obecnie 84 podmioty. Dokument został opublikowany w piątek. Nowa lista obejmuje w szczególności dziewięć kolejnych firm – Donmar LLC, Kranship LLC, Transship LLC oraz Poltava Auto Unit Plant PJSC.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W niedzielę trzech ukraińskich żołnierzy zginęło w obwodzie donieckim na skutek niezidentyfikowanego ładunku – podała służba prasowa grupy operacyjno-taktycznej „Północ”. Zdarzenie miało miejsce pod miejscowością Nowołuhańske w rejonie bachmuckim. Zdaniem ukraińskiej redakcji BBC liczba strat bojowych w ukraińskiej armii od początku zawartego w lipcu rozejmu wzrosła do 15. 11 z nich to straty, do których doszło od początku roku. Walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy trwają od 2014 roku. Szacuje się, że pochłonęły ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych. W lipcu ubiegłego roku uzgodniono pełne i wszechstronne zawieszenie broni w rejonie konfliktu na wschodzie Ukrainy.

We wtorek szef ukraińskiej delegacji w trójstronnej grupie kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie, były prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk zarzucił separatystom łamanie zawieszenia broni i uznał, że Ukraina powinna „na siłę odpowiadać siłą”. Krawczuk zarzucił Rosjanom, że zaczynają działać „zuchwale, otwarcie, nie ukrywając swoich zamiarów”. W jego opinii Ukraina powinna być „przygotowana na wszelkie działania ze strony agresora”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że Rosja nigdy nie odwróci się plecami od Donbasu, wschodniego regionu Ukrainy – przekazała w niedzielę agencja prasowa Tass.

W poprzednim tygodniu na Ukrainie gościła specjalna misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego, żeby ocenić postęp prowadzonych przez rząd reform w związku z planowaną, kolejną transzą od MFW w ramach umowy promesy kredytowej. W sobotę, po zakończeniu rozmów z ukraińskimi dygnitarzami przedstawiciele Funduszu oświadczyli, że „rozmowy będą kontynuowane”. Jeśli chce otrzymać nową transzę z wartej kilka miliardów dol. pomocy finansowej, musi wykazać większy postęp w reformach. MFW wyraził zaniepokojenie działaniami rządu w Kijowie, który w ubiegłym miesiącu zapowiedział regulacje cen gazu dla gospodarstw domowych.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply