Prezydent Andrzej Duda uda się we wtorek do Brukseli, gdzie odbędzie szereg spotkań, m.in. z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, z którym chce poruszyć sprawę zablokowanych do tej pory prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych specjalistów polskiego IPN na Ukrainie.

O planach prezydenta Dudy na najbliższe dni poinformował w poniedziałek na briefingu Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Wedle jego słów we wtorek Andrzej Duda pojedzie do Brukseli, gdzie najpierw spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Spotkanie będzie poświęcone przedstawieniu szefowi NATO stanu negocjacji na temat zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. W szczególności chodzi o poinformowanie sojuszników z NATO o tym, co ma wydarzyć się podczas przyszłotygodniowej wizyty Andrzeja Dudy w USA.

Później prezydent RP spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który tego dnia także będzie w Brukseli. Będzie to pierwsze spotkanie obu polityków; wcześniej Duda i Zełenski jedynie rozmawiali telefonicznie. Zdaniem Szczerskiego symboliczne jest, iż spotkanie Dudy z Zełenskim odbędzie się w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa Rzeczpospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej, ponieważ, jak mówił, “Polska chce być adwokatem europejskiej drogi Ukrainy”. Szef Gabinetu Prezydenta zapowiedział wydanie oświadczeń prasowych po tym spotkaniu.

Szczerski dopytywany przez reportera RMF FM Krzysztofa Berendę o szczegóły rozmowy z Zełenskim ujawnił, że Andrzej Duda ponowi zaproszenie dla Zełenskiego do odbycia oficjalnej wizyty w Polsce, a także przekaże mu zaproszenie na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej 1. września br. Andrzej Duda “przede wszystkim” będzie chciał poznać plany polityczne Zełenskiego – mówił Szczerski przypominając o tym, że w lipcu br. na Ukrainie odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne. Strona polska przekaże ukraińskiemu prezydentowi swoją ocenę stosunków polsko-ukraińskich. Według Szczerskiego mają one dwa wymiary – interesy geopolityczne, które “łączą Polskę i Ukrainę” oraz obecność ukraińskich gastabeiterów w Polsce, którą Szczerski nazwał “dobrą obecnością”. Drugi wymiar, według szefa Gabinetu Prezydenta, łączy się z polityką historyczną. Andrzej Duda ma przekazać Zełenskiemu polskie oczekiwania w tej kwestii. “Dobrym początkiem byłoby zniesienie zakazu ekshumacji, bo to jest coś, co powinno było być już dawno uczynione”. – mówił prezydencki minister.

CZYTAJ TAKŻE: Duda wyraził głębokie rozczarowanie efektem rozmów wicepremierów Polski i Ukrainy

Kresy.pl / prezydent.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    Znów usłyszymy dyplomatyczne bla-bla o zrozumieniu, z jakim głowy państw odnoszą się do problemu ekshumacji, i jak są gotowe do rozmów o tym, i naturalnie, o budowaniu wspólnej przyszłości. Przecież Polska i tak, mimo blokowania ekshumacji ofiar ludobójstwa, wspiera Ukrainę. I po co to mydlenie oczu? No tak, przecież to rok wyborczy, trzeba puszczać oko do elektoratu…