Andrzej Duda wyraził rozczarowanie faktem, że temat ekshumacji nie został podjęty przez stronę ukraińską podczas rozmów dwustronnych.

Prezydent Polski zabrał głos na temat relacji polsko-ukraińskich w sobotę na konferencji prasowej w Wilnie, gdzie przebywa z wizytą. Nie ukrywał, że rozmowy wicepremierów Polski i Ukrainy przyniosło rozczarowanie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Kwestia ekshumacji, czyli kwestia wyjaśniania prawdy historycznej stanowi dla nas element fundamentalny, jeżeli chodzi o pamięć historyczną. To, że na wczorajszym spotkaniu, które miało miejsce w Polsce, ten temat w ogóle nie został podjęty przez stronę ukraińską, muszę powiedzieć, że przyjąłem to z dużym rozczarowaniem i z całą pewnością to nie jest taki kierunek, jaki wskazywaliśmy z prezydentem Poroszenką – tłumaczył Andrzej Duda.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraiński wicepremier Rozenko: ustawa o IPN może negować prawa Ukraińców pracujących w Polsce

Nie ukrywam, że jestem tym rozczarowany i zasmucony, ale mam nadzieję, że w przyszłości ten impas uda się przełamać – dodał prezydent Polski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej rozczarowanie efektem rozmów wyraził szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Kancelaria Prezydenta RP wyraża głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów między wicepremierami Ukrainy i Polski – powiedział prezydencki minister.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prof. Osadczy: wątpliwości prezydenta ws. ustawy o IPN są niezrozumiałe – to efekt presji ze strony Ukrainy

Brak decyzji strony ukraińskiej w fundamentalnej kwestii, jaką jest zniesienie zakazu polskich ekshumacji na terytorium Ukrainy, oznacza poważny regres zaufania i nie realizuje mandatu do rozmów ustalonego przez prezydentów, co znacząco obciąża wzajemne relacje. Liczymy, że w najbliższym czasie dojdzie do zniesienia tego zakazu w duchu wypełnienia podjętych zobowiązań – dodał Szczerski.

Kresy.pl / onet.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    MP :

    KOLEJNA ODSŁONA teatrzyku.Z kim rozmawiacie,te UPAdlińskie suki powinne być wezwane na dywanik do W-WY i odebrać rozkazy do wykonania.Judasz zawież im jeszcze z miliardzik,tego państwa nie ma, to artefakt,bicz na nas ,czy wy zdrajcy tego nie widzicie?Wiem wiem…DLA OBU STRON ROZKAZY IDA Z 1 CENTRALI

  2. ProPatria
    ProPatria :

    Hipokryzja tego gościa mnie przeraża: nie robi nic by uczcić pamięć bestialsko pomordowanych Rodaków ( nawet nie stać go na podstawowy gest złożenia kwiatów na ich mogiłach ), stale kala się przed banderowskim ścierwem ( poprzez powagę swojego urzędu poniża Naród polski ), organizuje upokarzające, nie prowadzące do niczego spotkania z dziczą stepową, podważa prawdziwość stwierdzeń w i tak niedoskonałej ustawie ( gdzie powinno być jasno stwierdzone upaińscy mordercy jako naród, a nie nacjonaliści ), a teraz jest zdziwiony totalną bezczelnością, butą, chamstwem ze strony stepowego motłochu i to gdzie ??? W nienawidzącej wszystkiego co polskie litewce, państewku mikremu, nikczemnemu, które jednakże tak sprytnie i skutecznie rozgrywa polskojęzycznymi kretynami od lat, że mieszkający tam Polacy zawdzięczają swoją tożsamość i przynależność kulturową niestety samym sobie i garstce polskich patriotów, którzy ich nieustannie wspierają. Jak on śmie przebywać wśród tych jakże WIELKICH POLAKÓW !!! Nie zrobi dla nich faktycznie nic, a grzybowską i maluczką litewkę nadal będą frajersko wspierać. A wystarczy JEDYNIE kilka decyzji gospodarczych ( np. odcięcie energetyczne ) i mamy szaulisków u stóp… Jednakże na takie kroki ( i to niezbyt wielkiej wagi ) stać PATRIOTÓW, a nie polityczne popłuczyny. A propos, ostatnio na sponsorowanym prze Senat haniebnym portalu kresy24 był żenujący artykuł mający na celu zdyskredytować P. Tomaszewskiego, czołowego działacza AWPnL. Sprawdźcie, polecam: polskojęzyczni zdrajcy wyniszczają charyzmatycznego obrońcę polskości na maluczkiej litewce, kolejnym kraiku-żarcie historii.