Andrzej Duda wyraził rozczarowanie faktem, że temat ekshumacji nie został podjęty przez stronę ukraińską podczas rozmów dwustronnych.

Prezydent Polski zabrał głos na temat relacji polsko-ukraińskich w sobotę na konferencji prasowej w Wilnie, gdzie przebywa z wizytą. Nie ukrywał, że rozmowy wicepremierów Polski i Ukrainy przyniosło rozczarowanie.

Kwestia ekshumacji, czyli kwestia wyjaśniania prawdy historycznej stanowi dla nas element fundamentalny, jeżeli chodzi o pamięć historyczną. To, że na wczorajszym spotkaniu, które miało miejsce w Polsce, ten temat w ogóle nie został podjęty przez stronę ukraińską, muszę powiedzieć, że przyjąłem to z dużym rozczarowaniem i z całą pewnością to nie jest taki kierunek, jaki wskazywaliśmy z prezydentem Poroszenką – tłumaczył Andrzej Duda.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraiński wicepremier Rozenko: ustawa o IPN może negować prawa Ukraińców pracujących w Polsce

Nie ukrywam, że jestem tym rozczarowany i zasmucony, ale mam nadzieję, że w przyszłości ten impas uda się przełamać – dodał prezydent Polski.

Wcześniej rozczarowanie efektem rozmów wyraził szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Kancelaria Prezydenta RP wyraża głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów między wicepremierami Ukrainy i Polski – powiedział prezydencki minister.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prof. Osadczy: wątpliwości prezydenta ws. ustawy o IPN są niezrozumiałe – to efekt presji ze strony Ukrainy

Brak decyzji strony ukraińskiej w fundamentalnej kwestii, jaką jest zniesienie zakazu polskich ekshumacji na terytorium Ukrainy, oznacza poważny regres zaufania i nie realizuje mandatu do rozmów ustalonego przez prezydentów, co znacząco obciąża wzajemne relacje. Liczymy, że w najbliższym czasie dojdzie do zniesienia tego zakazu w duchu wypełnienia podjętych zobowiązań – dodał Szczerski.

Kresy.pl / onet.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. MP
    MP :

    KOLEJNA ODSŁONA teatrzyku.Z kim rozmawiacie,te UPAdlińskie suki powinne być wezwane na dywanik do W-WY i odebrać rozkazy do wykonania.Judasz zawież im jeszcze z miliardzik,tego państwa nie ma, to artefakt,bicz na nas ,czy wy zdrajcy tego nie widzicie?Wiem wiem…DLA OBU STRON ROZKAZY IDA Z 1 CENTRALI

  2. ProPatria
    ProPatria :

    Hipokryzja tego gościa mnie przeraża: nie robi nic by uczcić pamięć bestialsko pomordowanych Rodaków ( nawet nie stać go na podstawowy gest złożenia kwiatów na ich mogiłach ), stale kala się przed banderowskim ścierwem ( poprzez powagę swojego urzędu poniża Naród polski ), organizuje upokarzające, nie prowadzące do niczego spotkania z dziczą stepową, podważa prawdziwość stwierdzeń w i tak niedoskonałej ustawie ( gdzie powinno być jasno stwierdzone upaińscy mordercy jako naród, a nie nacjonaliści ), a teraz jest zdziwiony totalną bezczelnością, butą, chamstwem ze strony stepowego motłochu i to gdzie ??? W nienawidzącej wszystkiego co polskie litewce, państewku mikremu, nikczemnemu, które jednakże tak sprytnie i skutecznie rozgrywa polskojęzycznymi kretynami od lat, że mieszkający tam Polacy zawdzięczają swoją tożsamość i przynależność kulturową niestety samym sobie i garstce polskich patriotów, którzy ich nieustannie wspierają. Jak on śmie przebywać wśród tych jakże WIELKICH POLAKÓW !!! Nie zrobi dla nich faktycznie nic, a grzybowską i maluczką litewkę nadal będą frajersko wspierać. A wystarczy JEDYNIE kilka decyzji gospodarczych ( np. odcięcie energetyczne ) i mamy szaulisków u stóp… Jednakże na takie kroki ( i to niezbyt wielkiej wagi ) stać PATRIOTÓW, a nie polityczne popłuczyny. A propos, ostatnio na sponsorowanym prze Senat haniebnym portalu kresy24 był żenujący artykuł mający na celu zdyskredytować P. Tomaszewskiego, czołowego działacza AWPnL. Sprawdźcie, polecam: polskojęzyczni zdrajcy wyniszczają charyzmatycznego obrońcę polskości na maluczkiej litewce, kolejnym kraiku-żarcie historii.