Ukraiński Sąd Najwyższy rozpatrzy skargę na sankcje wobec „kanałów Medwedczuka”

Kasacyjny Sąd Administracyjny w składzie Sądu Najwyższego Ukrainy wszczął postępowanie w związku z pozwem o uchylenie dekretu prezydenta Ukrainy nakładającego sankcje na programy telewizyjne łączone z ukraińskim prorosyjskim opozycyjnym politykiem Wiktorem Medwedczukiem. Rozprawę w tej sprawie wyznaczono na 15 marca br.

Jak podała w czwartek agencja informacyjna Ukrinform, powołując się na oficjalną stronę internetową ukraińskiego Sądu Najwyższego, 11 lutego 2020 roku Kasacyjny Sąd Administracyjny w składzie Sądu Najwyższego Ukrainy orzekł o wszczęciu postępowania w sprawie skargi obywatela kwestionującego dekret prezydenta Zełenskiego o objęciu sankcjami deputowanego Tarasa Kozaka oraz należące do niego podmioty, w tym kanały telewizyjne „112 Ukraina”, „NewsOne” i „Zik”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Z informacji podanej na portalu SN wynika, że niewymieniony z nazwiska obywatel zaskarżył dekret prezydenta argumentując, że zablokowanie programów stanowiło naruszenie jego „praw do otrzymania informacji z programów informacyjnych” wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Sąd uznał, że konieczne jest zweryfikowanie naruszenia tych praw w postępowaniu sądowym. Rozprawę w tej sprawie wyznaczono na 15 marca 2021 roku.

Przypomnijmy, że w minionym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret nakładający 5-letnie sankcje na popularne kanały telewizyjne deputowanego Tarasa Kozaka, kontrolowane przez Wiktora Medwedczuka, polityka partii Opozycyjna Platforma-Za Życiem (OPZŻ): 112 Ukraina, NewsOne i ZiK. Decyzja prezydenta oznaczała natychmiastowe zamknięcie tych kanałów. Jak podały ukraińskie media, powołując się na swoje źródła, przyczyną nałożenia sankcji na stacje było dochodzenie ukraińskich służb specjalnych, które powiązało je z firmą eksportującą węgiel z opanowanego przez separatystów Donbasu, co ma przyczyniać się do „finansowania terroryzmu”. Rzeczniczka Zełenskiego Julia Mendel zaprzeczyła, by zamknięcie kanałów miało cokolwiek wspólnego z cenzurą.

Ukraiński dziennikarz Kyryło Wyszynski zwrócił uwagę na fakt, że Zełenski wydał swój dekret krótko po swojej wizycie ambasadzie USA w Kijowie. Oficjalnie udał się tam, żeby obejrzeć transmisję z ceremonii inauguracji prezydentury Joe Bidena. Ambasada USA w Kijowie wyraziła poparcie dla decyzji ukraińskich władz o nałożeniu sankcji na kanały kontrolowane przez Medwedczuka. Amerykańska placówka odniosła się do twierdzeń Wyszynskiego, zaprzeczając, jakoby Stany Zjednoczone miały jakikolwiek wpływ na zamknięcie opozycyjnych stacji telewizyjnych.

Kresy.pl / ukrinform.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz