Łukaszenko wymienił dwa warunki swojego odejścia

Na Białorusi rozpoczęły się dwudniowe obrady VI Ogólnobiałoruskiego Zjazdu Ludowego – ciała, nie mającego umocowania w białoruskiej konstytucji, ale, wedle niektórych wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki, mającego zarysować kształt przyszłej konstytucji kraju. W przemówieniu otwierającym obrady Łukaszenko wymienił dwa warunki swojego odejścia: spokój w kraju oraz gwarancje bezpieczeństwa.

Jak podaje portal Tut.by, w czwartek w Mińsku rozpoczęły się obrady Ogólnobiałoruskiego Zjazdu Ludowego, który ma “zatwierdzić plany rozwoju kraju na najbliższe pięć lat”. W czasie swojego wystąpienia Aleksandr Łukaszenko wymienił warunki oddania przez siebie władzy.

“Warunek główny: pokój w kraju, porządek, brak akcji protestacyjnych, wyrażanie opinii w ramach prawa. Drugi warunek: Jeśli okaże się, że do władzy dojdą +nie ci+, to w drugim punkcie zapiszemy, że z głowy zwolenników obecnego prezydenta nie może spaść ani jeden włos” – mówił Łukaszenko.

Według białoruskiego przywódcy Ogólnobiałoruski Zjazd Ludowy powinien mieć uprawnienia konstytucyjne i być stabilizatorem na czas przejściowy. “Musimy mieć jasne zabezpieczenie, żeby nie stracić kraju” – uważa Łukaszenko.

Łukaszenko obiecywał przeprowadzenie “uczciwych i otwartych” wyborów prezydenckich po przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów. “Jeśli naród odmówi wam zaufania, to będzie jego decyzja” – mówił do delegatów. “Naród musi zdecydować, czego chce. Będzie żelazna umowa społeczna. Uczciwe, otwarte wybory pod kontrolą kogokolwiek chcecie, powinny być prawem dla wszystkich. Ale jeśli ktoś po tym będzie szarpał, otrzyma najostrzejszą odpowiedź. W jakiej roli będzie obecny prezydent i wielu z was – czas pokaże” – powiedział Łukaszenko.

Jednocześnie Łukaszenko jest przekonany, że Białoruś powinna pozostać republiką prezydencką.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub. roku Łukaszenko mówił, że nie będzie prezydentem po wejściu w życie nowej konstytucji. Ta zaś miałaby powstać do końca 2021 roku. W grudniu ub. roku Łukaszenko zaproponował, żeby część uprawnień prezydenta Białorusi przejął Ogólnobiałoruski Zjazd Ludowy – ciało, o którym obecna białoruska konstytucja nie wspomina.

Jak podaje PAP, Łukaszenko zainicjował zwoływanie Ogólnobiałoruskiego Zjazdu Ludowego w 1996 roku. Jego delegaci są wyłaniani z zespołów pracowniczych, lokalnej administracji, przedstawicieli przemysłu i branż gospodarki oraz oficjalnych organizacji społecznych. Zjazd zbiera się co pięć lat, ostatnio w czerwcu 2016 roku.

Kresy.pl / tut.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply