Niższa izba białoruskiego parlamentu pracuje nad nowelizacją ustawy “O Prezydencie Republiki Białorusi”. Media zwracają uwagę, że projekt zawiera dożywotnie gwarancje dla byłego prezydenta.

Projekt nowelizacji ustawy “O Prezydencie Republiki Białorusi” został zaprezentowany w niższej izbie białoruskiego parlamentu w czwartek 7 grudnia. Zapewnia dożywotnie gwarancje byłemu prezydentowi kraju i jego rodzinie – zwraca uwagę portal Nasza Niwa.

Portal Interia podał, powołując się na Radio Swoboda, że w treści jasno wskazano, że “były prezydent nie może ponieść odpowiedzialności za czyny popełnione w trakcie pełnienia funkcji głowy państwa”.

Były prezydent będzie mógł zasiadać także we Wszechbiałoruskim Zgromadzeniu Ludowym oraz Radzie Republiki.

“Jest on zorientowany na zapewnienie pełnej regulacji statutu prawnego urzędującego prezydenta, a także na zapewnienie gwarancji prezydentowi, który przestał wykonywać swoje obowiązki” – oświadczyła przewodnicząca wyższej izby białoruskiego parlamentu Natalla Kaczanawa.

Przepisy gwarantują bezpieczeństwo także członkom rodziny Łukaszenki.

Nasza Niwa podkreśla, że projekt nie został jeszcze opublikowany, więc nie są znane szczegóły konkretnych zapisów.

Wiadomo jednak, że projekt zmienia też przepisy dotyczące wymogów, które będzie musiał spełnić kandydat na prezydenta Białorusi. Głową państwa będzie mogła zostać osoba, która ukończyła 40 lat (teraz jest to 35 lat), ma prawa wyborcze i mieszka na stałe na Białorusi od ponad 20 lat (obecnie w przepisach jest mowa o 10 latach), a także nie posiada i nie posiadał wcześniej obywatelstwa innego państwa, zezwolenia na pobyt lub innych dokumentów zapewniających ulgi i przywileje w innym państwie (media podkreślają, że dotyczy to np. Kart Polaka).

Zobacz także: Putin na spotkaniu z żołnierzami zapowiedział, że będzie ubiegał się o kolejną reelekcję

house.gov.by / nashaniva.com / wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply