W piątek Stany Zjednoczone opowiedziały się na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ przeciw wezwaniu do zawieszenia broni w Strefie Gazy.

W piątek Rada Bezpieczeństwa ONZ, na wniosek sekretarza generalnego Narodów Zjednoczonych, Antonio Guterresa, pochyliła się nad kwestią zawieszenia broni pomiędzy Izraelem a Hamasem. RB debatowała nad oficjalnym wezwaniem do zawieszenia broni między walczącymi w Strefie Gazy stronami. USA, posiadające prawo weta, sprzeciwiły się rezolucji – informuje portal Euractiv.

Głównym autorem projektu uchwały rezolucji były Zjednoczone Emiraty Arabskie. Chodziło o oficjalne wezwanie do zawieszenia broni między walczącymi w Strefie Gazy stronami.

Głosowanie odbyło się w piątek wieczorem. Projekt przepadł stosunkiem głosów 13:1 (Wielka Brytania nie brała udziału w głosowaniu), ponieważ USA, posiadające prawo weta, sprzeciwiły się wezwaniu. To kolejna tego typu sytuacja.

Czytaj: Tylko niewielka większość Amerykanów popiera działania Izraela w Strefie Gazy

Riyad Mansour, palestyński ambasador w ONZ, skrytykował USA. Nazwał decyzję “punktem zwrotnym w historii”, a jej skutki określił mianem “katastroficznych” i “godnych pożałowania”.

Decyzję USA pochwalił z kolei oenzetowski ambasador Izraela, Gilad Erdan.

Do projektu rezolucji odniósł się zastępca przedstawiciela USA przy ONZ, Robert Wood. Stwierdził, że projekt rezolucji został przygotowany w pośpiechu i ignorował wysiłki dyplomatyczne USA mające na celu dostarczenie większej pomocy do Strefy Gazy i uwolnienie zakładników porwanych przez Hamas w ataku na Izrael 7 października.

1 grudnia br. siły izraelskie wznowiły działania zbrojne w Strefie Gazy, oskarżając Hamas o złamanie warunków rozejmu.

Jak pisaliśmy, pod koniec listopada Izba Adwokacka w Stambule przedłożyła Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu (MTK) m.in. zdjęcia i filmy z agencji Anatolia, na których – jak przekonują – udokumentowano zbrodnie wojenne Izraela w Strefie Gazy. Tureckie media zwróciły uwagę, że Izrael nie jest stroną MTK, lecz izraelscy urzędnicy mogą być ścigani ze względu na uznanie jurysdykcji Trybunału przez Autonomię Palestyńską.

Przeczytaj: Erdogan określił izraelskie ataki na Gazę jako „oznakę morderczych tendencji”

euractiv.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    Kolejny, niezliczony przypadek pokazania prawdziwej twarzy przez Amerykanów. Mam ogromną nadzieję, że w odpowiedzi Erdo przepięknie “zagra im na nosie” a nastroje antyamerykańskie w świecie arabskim osiągną punkt wrzenia.